Jedna z najdrahších vecí, ktoré máme, je čas. Je to niečo, čo sa nedá vrátiť späť a čo sa rozhodne neoplatí premárniť. Dobre využitý čas nám prináša pocit spokojnosti, šťastia, naplnenia a sebarealizácie. Ak však budete venovať svoj čas zoznamu nasledovných činností, bude to akoby ste ho len tak naprázdno púšťali po vode.

  1. Ohováranie je kratochvíľou mnohých (najmä) žien. Rovnako, ako vadí vám, ak o vás niekto rozpráva za chrbtom, vadí to aj ostatným. Nedegradujte sa a nepúšťajte von reči o ľuďoch zo svojho okolia. Medzi ohováranie patrí aj posudzovanie, či hodnotenie vzhľadu a správania iných ľudí. Zrelá žena s pocitom vlastnej hodnoty nikdy neohovára a neporovnáva sa s inými ženami. Nerobte to ani vy. Nie je vašou úlohou hodnotiť čo má kto oblečené, kde býva, s kým trávi čas, čo má na tanieri, za čo míňa, alebo nemíňa svoje peniaze a aké krúžky navštevujú ich deti. Nikomu tým nepomôžete a len produkujete závisť a negatívnu energiu, do ktorej napokon spadnete len vy sama. Tip: Buďte vyrovnanou ženou, ktorou sa iné ženy nechajú inšpirovať. Buďte ženou stojacou oboma nohami pevne na zemi.
  2. Plány bez činov. V detstve a počas dospievania sme mali množstvo snov a plánov. Chceli sme robiť to aj ono, cestovať po svete, živiť sa tou aj inou prácou. Ako sme dospievali, uvedomili sme si, že nie sme princezná Arabela, ktorá len tak otočí prsteňom a stane sa presne to, na čo si pomyslí. Život nie je rozprávka. Život je realita, v ktorej neraz musíte čeliť nástrahám, neúspechu a odmietaniu. Nebuďte jedným z tých ľudí, ktorí neustále zahŕňajú svoje okolie plánmi, ktoré nikdy neuskutočnia. Je OK nadchnúť sa a potom občas svoj plán prehodnotiť a radšej ho nechať ísť, no nie je OK donekonečna otravovať svoje okolie prázdnymi rečami. Onedlho už vaše slová nebude brať nik vážne. Tip: Hovorte o veciach, ktoré aj reálne žijete. 
  3. Porovnávanie sa. Ruku na srdce a priznajte si, či sa naozaj nikdy s nikým neporovnávate. Každému občas ujde myšlienka typu:”To by som chcel/a aj ja,” či “Prečo on/ona áno a ja nie?” Takýto spôsob uvažovania je skôr kontraproduktívny. Závisť postupne začne byť vašou každodennou spoločníčkou a zmení váš spôsob uvažovania natoľko, že budete neustále nešťastná. Ak už chcete niekoho porovnávať, tak porovnávajte seba s tou dievčinou, ktorou ste boli pred desiatimi rokmi. Pozrite, koľko veľa ste toho za ten čas dosiahli, čo všetko ste prežili a koľko úžasných ľudí ste spoznali. Ak začnete namiesto porovnávania ďakovať, vo vašom živote sa začnú diať zázraky. Tip: Ste jedinečná práve taká, aká ste. Ste hodná toho byť skvelý originál ;-)
  4. Čakanie. Nemáte pocit, že ľudia stále na niečo čakajú? Tínedžeri čakajú na  toho pravého/tú pravú, ženy čakajú, kým ich partner požiada o ruku, potom celá rodina čaká, či dostane pozvánku na svadbu, čakajú na prvé dieťa, druhé, aj tak im nikdy nie je dosť. Mamičky čakajú, kedy sa ich bábätko prvýkrát pretočí na bruško, začne loziť a chodiť, potom sa nevedia dočkať kým začne rozprávať a následne si začnú želať, nech už zmizne do škôlky a ešte lepšie kdesi na internát. Prečo márnime čas čakaním a v hlave nám znie slovo potom? Žime tu a teraz a nečakajme na ľudí, ktorí nás donekonečna nechávajú čakať. Preberme kontrolu nad svojim životom, nad programom dňa. Buďme my tí, ktorí navrhnú priateľom stretnutie, zorganizujme večeru, párty, turistiku, víkendový pobyt. Tip: Nečakajte, až preberie iniciatívu niekto iný. Začnite od seba.
  5. Neľutujte sa. Viete čo nás má naučiť dospievanie? Že ak sa dostaneme do problémov, nik nás z nich nebude ťahať. Za svoje činy si zodpovedáme sami. Len my sami sme tí, ktorí sa môžu odraziť od dna a naučiť sa vo svojich problémoch plávať. Ak sa budete ľutovať, upadnete do depresie. Ak sa nenaučíte valcovať problémy, prevalcujú oni vás. Tak OK, jeden-dva dni si môžete poplakať, ale potom už hlavu hore a viac sa neľutujte. A najmä, nikdy sa nevzdávajte. Tip: Máte v sebe oveľa viac sily, ako si myslíte. 

obrázok zdroj: pixabay.com