Verili by ste tomu, že rok 2023 sa už blíži ku koncu? To znamená len jediné. Je na čase určiť si novoročné predsavzatia. A ak medzi ne plánujete zahrnúť renováciu alebo dizajn vášho domova, tento článok vám určite padne vhod. Dnes sa pozrieme na trendy v interiérovom dizajne, ktoré predpovedajú odborníci na rok 2024. Vy tak budete môcť vytvoriť štýlový a moderný interiér, s ktorým nasledujúce trendy predbehnete.

1. Farba roka 2024

Všetci už netrpezlivo čakáme vyhlásenie farby roka 2024. Americká spoločnosť Benjamin Moore však neotáľa. Podľa ich výskumu, farba roka bude odtieňom modrej s názvom Blue Nova 825, ktorá je kombináciou modrej a fialovej predstavujúc zrodenie hviezdy vo vesmíre. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré sa prikláňajú k rôznym odtieňom modrej patrí tiež Valspar, Minwax, Graham & Brown's a iné.

Výsledky však poukazujú taktiež na pokračujúci trend zemitých a teplých farieb, ako je hnedá, horčicová a medovo-béžová farba s názvom Limitless. Tieto odtiene neovládali svet len v roku 2023, ale pravdepodobne budú pokračovať aj v roku 2024.

2. Príroda u vás doma

Počas pandémie si ľudia obľúbili prírodné prvky vďaka ich upokojujúcemu efektu a zdá sa, že ľudia aj naďalej túžia po kúsku pokoja u nich doma. Preto očakávajúci trend na rok 2024 sú nielen zemité farby, ale aj vzory kvetín a rastlín.

Využiť to môžete napríklad pri výbere farby a tapety na steny, pridaním živých rastlín alebo výberom drevených prvkov. Začať môžete napríklad s drevenou podlahou. Ak vás však tlačí rozpočet, skvelá možnosť je vinylová podlaha, ktorá je vzhľadom takmer identická.

3. Udržateľnosť je cesta

V roku 2024 bude tiež rovnako dôležitá udržateľnosť ako kvalita a dizajn. Preto pri výbere materiálov myslite pri tom na našu Zem. Dnes máte niekoľko možností, ktoré vám pomôžu ochrániť našu planétu, ale aj vás. Siahnuť môžete napríklad po jednoducho recyklovateľných materiáloch, ako je oceľ alebo hlinená tehla. Medzi eko-friendly látky patrí tiež vlna a slama, ktoré sú dobrými izolantmi tepla.

Najpopulárnejší udržateľný materiál je však drevo, pretože ide o obnoviteľný zdroj a dá sa z neho vyrobiť úplne všetko. Skvelou voľbou je napríklad bambusový plot, laminátová podlaha či skriňa z takzvaného novinového dreva. Áno! Dnes je možné dokonca obrátiť proces a z novín vyrobiť drevo!

Ak však máte v pláne použiť udržateľný materiál, je dôležité preštudovať si jeho dodávateľa a pôvod.

4. Výrazné prvky

Ďalší trend na rok 2024 sú výrazné prvky, ktoré samé o sebe odzrkadľujú váš štýl a podávajú nejakú myšlienku. Môže ísť o unikátne gauče, postele alebo stolíky. No nielen to! Časopis Vogue predpovedal taktiež výrazné podlahy, ktoré naberú úplne iný rozmer. Podľa nich viac a viac ľudí siaha po zaujímavých farbách a vzoroch. Podlahy tak nebudú tvoriť len základ interiéru, ale budú jeho hlavným prvkom.

(A/PR)