Pitný režim je pre zdravie nášho organizmu veľmi dôležitý, pretože okrem iného zabezpečuje aj jeho správne fungovanie. Bez vody naše telo nevydrží dlhšie ako tri dni a jej nedostatok v podobe dehydratácie sa okamžite prejavuje rôznymi nepríjemnými príznakmi. Únava, bolesť hlavy, suchá pokožka, či výkyvy krvného tlaku sú typickými príznakmi dehydratácie. Ako si nastaviť zdravý pitný režim a dodržiavať ho?

Pitný režim 

Základom pitného režimu u každého človeka by mala byť čistá voda. Náš organizmus totiž až zo 70% tvorí voda, ktorá sa podieľa na všetkých dôležitých procesoch. Správne nastavenie pitného režimu je veľmi individuálne a zahŕňa množstvo faktorov, predovšetkým váhu, vek, zdravotný stav človeka, fyzickú aktivitu a rovnako aj prostredie, v ktorom sa počas dňa nachádzame. 

Určitú časť vody nám môže do tela prinášať aj skonzumovaná potrava s obsahom vody, no najdôležitejší je príjem najmä v podobe nápojov. Veľmi časté je tiež, že voda, ktorú konzumujeme nie je kvalitná a obsahuje rôzne znečisťujúce látky, čo ku zdraviu nášho organizmu žiadnym spôsobom neprispieva. Tieto problémy môže jednoducho vyriešiť filter na vodu, ktorý vodu zbaví znečisťujúcich látok. 

Sladené nápoje

Sladené nápoje do pitného režimu väčšinou nemôžeme zaraďovať. Negatívne účinky na pitný režim má napríklad alkohol, kofeín, či teín, ktoré pôsobia močopudne a tak sa množstvo vymočených tekutín zvyšuje. Rovnako aj chlad môže negatívne pôsobiť na kvalitu pitného režimu. Sladené nápoje obsahujú veľké množstvo cukru. Cukor sa vylučuje do moču a nasáva do seba vodu, ktorú by inak oblička zadržala. Aj takýmto spôsobom sa zvyšujú straty vody pri konzumácii sladených nápojov. 

Počítajte s nami: koľko vody by ste mali vypiť?

Výpočet množstva vody, ktoré by ste mali za deň vypiť sa väčšinou realizuje nasledovne:

Človek by mal prijať na každých začatých 15 kg hmotnosti prijať 0,5 až 0,7 litra vody.

Z toho vyplýva, že človek, ktorý váži 60 kilogramov si vypočíta optimálne množstvo prijatej vody nasledovne: 60/15=4×0,5=2 litre. Do úvahy však treba brať aj množstvo vody, ktoré vypotíte, čiže zvýšiť množstvo pitného režimu pri fyzickej aktivite. 

Pitný režim je pre telo nesmierne dôležitý a preto by ste ho nemali podceňovať. Dlhodobá dehydratácia organizmu môže spôsobovať viacero zdravotných ťažkostí a ovplyvňovať správne fungovanie vášho tela. Snažte sa prijímať dostatok tekutín, najmä vo forme čistej vody, nesladených čajov, či nesladených ovocných štiav. 

(Alinka/PR, foto: pexels.com)