Leto so sebou prináša čas nielen na oddych a relaxáciu v záhrade ale aj na jej skrášľovanie a zveľaďovanie. Vďaka príjemným teplotám a neskoršiemu stmievaniu sa môžeme tráviť viac času na čerstvom vzduchu. Premýšľate nad tým, že by ste si radi skrášlili a ozvláštnili svoju záhradu? Inšpirujte sa niekoľkými tipmi, ktorými môžete počas tohto leta zveľadiť svoje záhradné kráľovstvo.

Kvetinový záhradný domček či altánok

Záhradné domčeky a záhradné altánky sú čoraz častejšou súčasťou mnohých záhrad. Ak máte doma aj vy svoj záhradný domček či altánok, môžete si ho tento rok premeniť na kvetinový raj. Vnesiete tak do záhrady farby a spolu s nimi aj živosť a sviežosť. Využite či už závesné kvetináče na terasu záhradného domčeka či do záhradného altánku, menšie ale aj väčšie kvetináče. Ako kvetináče môžete využiť zároveň aj staré pneumatiky či krhle na polievanie a vytvoriť si tak originálne miesto, kam posadíte svoje obľúbené kvetiny. Ak vaša záhrada, záhradný domček či altánok nedisponuje dostatočne veľkým priestorom, môžete využiť v poslednej dobe obľúbený koncept vertikálnej záhrady. Ušetríte priestor a zároveň si tak vytvoríte aj príjemné zátišie.

Záhradné jazierko

Oživením záhrady môže byť aj záhradné jazierko. Je skvelým prvkom, ktorý podporí harmonickú atmosféru a poskytne priestor na oddych a relax. Záhradné jazierko taktiež poskytne priestor pre nové druhy vodných rastlín a priláka na vašu záhradu aj vážky či motýle, ktoré vám pomôžu zbaviť sa otravného hmyzu. Jazierko je skvelým doplnkom aj pre drevené domčeky či záhradné altánky. Niektoré záhradné jazierka sú vhodné aj na kúpanie sa, a tak si počas leta budete môcť dopriať aj príjemné osvieženie. 

Záhradná skalka

Počas leta si môžete na záhradke vytvoriť aj záhradnú skalku, či už bude súčasťou záhradného jazierka alebo samostatným záhradným prvkom. Skalku môžete vytvoriť či už na rovnom povrchu alebo na svahu či v menšom kopci, v každom z prípadov bude veľmi pekným a vkusným ozvláštnením vašej záhrady. Hlavným prvkom skalky je kameň. Využiť môžete rôzne druhy menších aj väčších kameňov rôznych druhov a kombinovať ich. Pekným osviežením a zároveň aj záhradnou dekoráciou sú záhradné miniskalky v kvetináčoch či nádobách. Využiť môžete kamenné alebo keramické korytá či staré plechové nádoby alebo dokonca aj keramické či glazované hrnce.

Nezabúdajte na trávnik

Trávnik je častokrát najväčším prvkom, ktorý dodáva celej záhrade vzhľad. Nezabúdajte na neho ani počas leta. Tak ako všetky ostatné rastliny, kvetiny či bylinky na vašej záhrade, tak aj trávnik si vyžaduje pravidelné zavlažovanie a starostlivosť. Dôležité je zavlažovať v správnom čase, a to najmä počas leta, kedy horúčavy a priame slnko dokážu trávnik poriadne potrápiť. Polievať by ste mali vo večerných hodinách a využiť môžete rôzne spôsoby zavlažovania, či už krhlu, hadicu alebo podzemný zavlažovací systém. Trávnik je okrem zavlažovania potrebné aj pravidelne kosiť. Okrem trávnika doprajte „strih“ aj vašim kvetinám a rastlinám, ako napríklad ružiam, ktoré si pravidelné zastrihávanie doslova vyžadujú.

Dekorácie dotvárajú harmóniu

Svoj záhradný domček či záhradný altánok si môžete skrášliť aj s využitím rôznych dekorácií a doplnkov. Nemusíte za nimi hneď chodiť do obchodov, ale využiť môžete to, čo už doma máte a nevyužívate. Napríklad staré zaváraninové poháre môžete využiť ako svietniky, deky a prikrývky, ktoré už doma nevyužívate môžete presunúť do záhradného domčeka a zohriať sa počas sviežich letných večerov.

Využite čas a príjemné počasie, ktoré leto ponúka a skrášlite si svoju záhradku. Vytvorte si príjemné prostredie s harmonickou atmosférou, ktorá vám dopomôže vychutnať si dokonalý relax a oddych, za ktorým nebudete musieť nikam chodiť.

Zdroj obrázku: Alexander Raths / Shutterstock.com

(Alinka/PR)