Máte v dome alebo v byte izbu navyše a chcete z nej spraviť príjemnú izbu pre hostí? Ak ku vám často chodia na návštevy, priatelia alebo rodina a zdržia sa aj cez noc, určite ocenia komfort a súkromie vlastnej izby. Ako ju zariadiť, aby bola pohodlná pre hostí a využiteľná aj pre vás, napríklad ako pracovňa?

Prečo zariadiť hosťovskú izbu?

Jednoducho preto, aby sa vaši hostia cítili u vás príjemne a takmer ako doma. Pokiaľ k vám chodia na niekoľko dní na návštevu rodičia, súrodenci alebo kamaráti, prespávanie na sedačke nie je pre nikoho príliš komfortné.

Ak hosťom ponúknete vlastnú izbu, budú mať svoje súkromie a komfort oni aj vy. Nebudete sa musieť prispôsobovať jeden druhému a nebudete sa ani rušiť. V prípade hosťovskej izby nemusí ísť o veľkú a luxusne zariadenú izbu, stačí menší, ale útulný priestor s najnutnejšími vecami, teda s posteľou, úložným priestorom, hodia sa aj stoličky alebo kreslo a menší stolík.

Útulná ale praktická hosťovská izba

Hosťovská izba je tak trochu ako izba v hoteli. Mali by ste sa v nej cítiť príjemne a tiež by vám mala poskytnúť všetko, čo bežne potrebujete od rána až do večera. Stavte teda na neutrálne farby, ktoré vyhovujú každému.

Ideálna je béžová, sivá či klasická biela, ale aby izba nepôsobila príliš sterilne a neosobne, môžete pridať pastelové odtiene modrej, zelenej či fialovej. Týka sa to nábytku, stien aj doplnkov, s ktorými by ste to ale nemali preháňať.

Predpokladá sa, že hosťovská izba nebude neustále obsadená návštevami, takže je dobré ak plní aj iný účel. Izbu zariaďte tak, aby ste ju mohli používať napríklad aj ako pracovňu. Pracovný stôl a pohodlné kancelárske kreslo na home office zvyčajne stačí, navyše samostatná miestnosť vám dopraje pokoj na prácu.

Posteľ alebo rozkladacia sedačka?

Skutočne pohodlný spánok zaručia kvalitné drevené alebo kovové postele a samozrejme aj kvalitný matrac. Ak chcete dopriať svojim hosťom tento luxus, určite investujte do postele. Treba sa rozhodnúť, či chcete mať v hosťovskej jednolôžkovú alebo dvojlôžkovú posteľ.

Určitým kompromisom môže byť posteľ so šírkou 140–160 cm. Štandardná šírka manželskej postele je 180 cm, takže nejde o celkom plnohodnotnú manželskú posteľ, ale na niekoľko nocí postačí aj pre dve osoby. Samozrejme, ak máte dostatok priestoru, nemusíte robiť kompromisy a rovno investovať do klasickej manželskej postele.

Zopár nocí sa dá pohodlne prespať aj na rozkladacej sedačke. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, mala by to byť rozkladacia sedačka určená na každodenné spanie, ktorá je o poznanie komfortnejšia ako sedačky určené iba na príležitostné spanie. Výhodou sedačiek je, že šetria miesto a zvyčajne majú aj úložný priestor na vankúše a paplóny. Pokiaľ izbu využívate aj ako pracovňu, môžete si na nej posedieť a oddýchnuť si od práce.

(A/PR), zdroj obrázku: unsplash.com