Beh je obľúbenou celoročnou aktivitou mladých aj starších. Práve počas leta si mnohí nájdu konečne čas a oprášia svoje bežecké tenisky. Behanie v lete má zvláštne čaro a je dokázané, že sa nám behá akosi lepšie, než keď je vonku zima a sychravo. Slnečné lúče však netreba podceňovať. Na toto by ste si pri behu mali dať pozor.

Aj skúsení bežci niekedy neodhadnú počasie. Nehovoríme o vetre či daždi, hovoríme o horúcich lúčoch, ktoré vedia beh poriadne znepríjemniť. Čo môžete spraviť pre to, aby ste počas behu neboli dehydratovaní? Čo robiť, aby vás beh príliš nevyčerpal?

1.  Primerané oblečenie

Počas celého roka je samozrejme nevyhnutnosťou dámska bežecká obuv. Tú by ste počas leta mali mať dostatočne priedušnú, aby vám počas behu nohy “dýchali”. Oblečené by ste mali mať funkčné oblečenie, ktoré bude aktívne odvádzať pot. Nezabudnite ani na športové okuliare.

2.  Vhodný čas

Je snáď úplne samozrejmé, že by ste sa behu a akémukoľvek pohybu na priamom slnku mali vyvarovať v čase od 11:00 do 15:00. V tomto čase totiž skutočne riskujete úpal alebo odpadnutie z dôvodu dehydratácie. Lepší výkon podáte vtedy, keď sa vám bude vonku behať príjemne, preto si môžete zvoliť skoré ráno alebo večer.

3.  Výber lokality

Horúcim betónom sa určite chcete vyhnúť. Rovnako suchým poliam, kde aj slabý vietor spôsobí malé prašné tornádo. Skúste si vybrať miesto, kde sú stromy, ktoré vám poskytnú aspoň minimálny tieň. Ak neobľubujete beh v prírode, vybehnúť môžete napríklad do parku, kde budete behať po asfalte. Podľa toho, kde a na akom povrchu sa rozhodnete cez leto behať, by ste mali zvoliť vhodnú obuv. Naším letným favoritom je nepochybne ON Running.

4.  Dostatočný príjem tekutín

Bez vody toho veľa nezabehnete. Ak sa chystáte na dlhší beh, mať pri sebe fľašu s vodou je nevyhnutnosťou. Poobzerajte sa po bežeckých vestách, do ktorých si môžete vložiť fľašu s vodou.

(A/PR), zdroj obrázku: kieferpix / Stock.adobe.com