Matka príroda nám ponúka svoju liečivú medicínu celkom zadarmo. Jar už čoskoro zaklope na dvere, a preto nezabudnite začať zberať liečivé bylinky včas! Prinášame prehľad liečivých bylín, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť pri zbere v mesiacoch Marec až Máj.
Bylinky sa používali na liečenie rôznych ochorení už od pradávna. Čaje z usušených bylín boli tradíciou v mnohých slovenských rodinách a o ich liečivých účinkoch nás učili ešte naše prastaré mamy. Pamätáte si na ne?
So zberom liečivých bylín je potrebné začať v skorých jarných mesiacoch, pretože nerastú celým rokom a taktiež majú rozličné liečivé účinky. Aby ste všetko stihli a správne si zber načasovali, prinášame základný zoznam byliniek, ktoré treba začať zberať už od marca.
Marec – Apríl : Podbeľ lekársky
Zberáme: Kvety – čerstvo rozkvitnuté, ale nie celkom rozkvitnuté.
Kde ho nájdeme: na lúkách, poliach, pri cestách, na brehoch riek, ale aj okolo sídlisk.
Liečivé účinky: Používa sa pri zahlienení priedušiek a pľúc, ale aj pri astme, bronchitíde, laryngitíde alebo čiernom kašli. Taktiež má blahodarné účinky na hrubé črevo (pomáha pri zápalových ochoreniach a vredoch) a na úpravu látkového metabolizmu.
Dobrá rada: Začiatkom leta si nazbierajte listy podbeľa, ktoré rastú až po jeho odkvitnutí. V prípade, že máte mastnú pleť so sklonom k uhrovitosti, listy rozdrvte a naneste na vyčistenú pokožku. Listy majú protizápalové látky, ktoré vám problematickú pokožku vyliečia.
Apríl – Máj : Prvosienka jarná
Zberáme: kvety alebo aj celú vňať.
Kde ju nájdeme: na lúkach, kopcoch, v listnatých lesoch a na brehoch potokov.
Liečivé účinky: Zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach, a tak uľahčuje odkašliavanie. Lieči obrnu, dnu a posilňuje srdce. Pomáha pri prechladnutí a proti močovým kameňom. Ak potrebujete upokojiť svoju myseľ alebo zbaviť sa stresu, pripravte si čajík z prvosienky. Taktiež skvele pomôže pri migréne a nespavosti.
Dobrá rada: Pokiaľ milujete šaláty na rôzne spôsoby, pripravte si šalát s prímesou prvosienkových listov a kvetov, nielenže sú chutné, ale majú aj liečivé účinky. Pozor však na nadmernú konzumáciu dávok prvosienky, môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, či hnačku.
Apríl – August : Žihľava dvojdomá
Zberáme: mladé rastlinky alebo listy.
Kde ju nájdeme: Nájdete ju takmer všade, avšak zbierať by ste ju mali hlavne na svetlých a čistých miestach.
Liečivé účinky: Čistí alebo inak povedané detoxikuje krv. Okrem toho podporuje trávenie a správne fungovanie metabolizmu. Pomáha pri reumatizme, regeneruje pokožku a zabraňuje tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov.
Dobrá rada: Použite ju v kuchyni. Čerstvá mladá žihľava je po krátkom sparení skvelým doplnkom šalátov, špenátu alebo praženice.
Máj-Jún : Baza čierna a Breza previsnutá
Baza čierna
Zberáme: kvety alebo plody.
Kde ju nájdeme: v polotieni na lesných čistinách, na okrajoch ciest a v listnatých lesoch.
Liečivé účinky: Kvety a plody bazy majú detoxikačný a protichríkový účinok. Uvoľňuje bolesť, lieči zápaly a dokonca slnkom spálenú pokožku. Pôsobí podporne pri stabilizácii cukru v krvi. Pri liečení zápalov hrubého čreva sa odporúča užívať výťažok z bazy.
Dobrá rada: Máte často unavené oči? Pripravte si obklady z kvetov bazy. Pomôžu nielen proti únave, ale aj pri slzení očí a zapálených očných spojivkách.
Breza previsnutá
Zberáme: mladé listy, jahňady, púčiky, kôra.
Kde ju nájdeme: na slnečných miestach.
Liečivé účinky: Priaznivo pôsobí pri reume, dne, srdcových ochoreniach, očistí obličky od močových kameňov a piesku, zároveň chráni močové cesty. Čaj z brezových listov blahodarne pôsobí na pokožku hlavy, podporuje rast vlasov a zabraňuje tvorbe lupín. Dokonca ju nájdete ako prímes v čajoch na chudnutie.
Dobrá rada: Trpíte celulitídou? Pripravte si účinný kúpeľ z čerstvých lístkov brezy, vaša pokožka bude regenerovaná a zbavíte sa upchatých pórov.
Máj – August: Materina Dúška, Skorocel kopijovitý ,Praslička roľná , Lipa malolistá a Lipa veľkolistá
Materina Dúška
Zberáme: listy, stonky aj kvety.
Kde ju nájdeme: na slnečných lúkách a medziach, v priekopách a suchých stráňach.
Liečivé účinky: Bylinka má pozitívny vplyv na trávenie, zvyšuje chuť do jedla, ale je tiež účinná pri liečbe zápalov dýchacích ciest. Pomáha pri vlhkom kašli a pri bolesti hrdla. Taktiež napomáha liečbe zápalov močových ciest a pri infekčných hnačkách.
Dobrá rada: Trpíte zápachom z úst? Pravidelné užívanie materiny dúšky ho spoľahlivo odstráni.
Skorocel kopijovitý
Zberáme: kopijovité listy.
Kde ju nájdeme: na lúkách, poliach, v trávnatých porastoch pri cestách a v priekopách.
Liečivé účinky: Pomáha pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov, ale tiež pri kožných zápaloch, popáleninách, štípancoch, ekzémoch. Má priaznivé účinky na dýchacie cesty, pomáha pri kašli a zahlienených prieduškách.
Dobrá rada: Ak máte čerstvú ranu, vďaka prikladaniu listu skorocelu sa vám rýchlo a bezproblémovo zahojí.
Praslička roľná
Zberáme: vňať.
Kde ju nájdeme: na vlhkých miestach na poliach, pri železniciach, v okolí ciest a na okrajoch lesov.
Liečivé účinky: Je skvelým pomocníkom pri problémoch s močovými cestami, dokáže vyplaviť piesok a dokonca rozpustiť močové kamene. Pomáha pri dne, reume a bolesti kĺbov. Pomôže očistiť cievnu sústavu a tiež zabraňuje kôrnateniu ciev.
Dobrá rada: Ak máte krvácajúcu ranu alebo vám tečie krv z nosa, utrhnite si čerstvú bylinku prasličky a pritláčajte na ranu, krvácanie sa spomalí až celkom ustane.
Lipa malolistá a Lipa veľkolistá
Zberáme: kvet na začiatku kvitnutia.
Kde ju nájdeme: v parkoch, záhradách a lesoch na mierne mokrých a slnečných miestach.
Liečivé účinky: Lipa má nenahraditeľné miesto pri liečbe chrípky vďaka svojim potopudným, močopudným a odhlieňovacím vlastnostiam. Pomáha znižovať teplotu a celkovo priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. Taktiež pomáha pri liečbe obličkových ťažkostí a pri kolikách či plynatosti.
Dobrá rada: Ak chcete mať krásne, pevné a lesklé vlasy, urobte si odvar z lipy a prelejte si ním mokré vlasy. Nevynechajte ani pokožku, odvar si do nej jemne vmasírujte. Po 30 minútach si vlasy opláchnite. Pri pravidelnom používaní budú vaše vlasy pevnejšie a krajšie.