Dni sa skracujú, noci predlžujú a nás zachvacuje predvianočný stres. Stres v práci, cestou z práce, pri presúvaní sa na školský večierok našej ratolesti č.1, 2, 3 atď, v nákupných centrách, pri predvianočnom plánovaní, aby sme všetok ten chaos zvládli ľavou zadnou a ešte si aj stihli štrngnúť kdesi na námestí vianočným punčom. No jedna vec tomu chýba: predvianočná pohodička. Vlastne, pohodička, ako taká, alebo ak chcete: Hygge.
Aby Dáni predišli ponurej nálade zakrádajúcej sa do našich sŕdc a duší v nekonečne dlhom jesenno-zimnom období, vymysleli Hygge. Tento výraz sa nedá jednoznačne preložiť ako do angličtiny, tak ani do slovenčiny, no predstavuj niečo ako pocit dokonalej domácej pohody, útulnosti, pokojnej nálady a relaxu či už osamote, alebo s priateľmi pri dobrom jedle a chutnom nápoji. Je to dômyselný recept ako prečkať dlhú-predlhú zimu relatívne v pohode.
Čo nám pri vytváraní Hygge nesmie chýbať?
Sviečky – investujte do kvalitných, voňavých sviečok. Ich mäkké plamienky vás po príchode domov z práce, či školy zbavia stresu a nahromadených problémov. Aromaterapeutické účinky sú príjemným bonusom. Dajte sviečkam prednosť pred silným umelým osvetlením. Ak máte kozub, zapálte aj ten. Ak nie, môžete si ho pustiť na TV z Youtube.
Teplý nápoj – ihneď po príchode domov si zvyknite zapnúť rýchlovarnú kanvicu a rozmrazte sa teplým nápojom, či už je to čaj, káva, horúca čokoláda, varené víno, punč, alebo glög. Ak máte do večere ešte kopec času, položte si na tanierik k šálke niečo malé sladké na zahryznutie.
Hygge kútik – vytvorite si dokonalý relaxačný kútik do ktorého sa po príchode domov po dlhom dni na chvíľu utiahnete a preskupíte myšlienky. Môže zahŕňať bod 1, 2 aj 4. Podmienkou je pocit útulnosti, vhodné bytové doplnky (nič prečačkané ani ozdoby naskladané bez ladu a skladu) a najmä v zdobení uplatnite jednoduchosť, čisté línie a poriadok.
Dobrá kniha a hrubá deka – Nechajte sa vtiahnuť pútavým príbehom a nezabudnite sa prikryť, nech vám je pri čítaní teplúčko. Nie je na škodu pripraviť si kopu kníh rovno na celú zimu.
Nohy v teple a niekoľko vrstiev k tomu: mäkké pulóvre, pletené kardigany, oversized svetre – hlavne pohodlné, prírodné materiály.
Hobby – ak práve nečítate knihu, venujte sa napríklad ručným prácam. Štrikujte, háčkujte, vyrábajte Vianočné, či iné bytové ozdoby, prípadne darčeky pre svojich blízkych. Takéto aktivity vedia perfektne vyčistiť hlavu.
Domáci miláčik – prítulný malý chlpáč je pre Hygge ako stvorený. Túli sa k vašim nohám, alebo sa vám skrúti do lona a dobíja vás pozitívnou energiou. Zo spiaceho zvieratka sála prenáramný pokoj, všimli ste si?
Jedlo na zahriatie – angličtina pozná jeden skvelý výraz, ktorý nemá v slovenčine adekvátny ekvivalent: comfort food – jedlo na upokojenie. Môže ním byť teplá polievka, alebo akékoľvek iné teplé chutné jedlo ideálne konzumované v príjemnej spoločnosti. Taký Hygge večer s famóznym jedlom a dobrými priateľmi okolo stola – kto by odolal?
Rozhovory namiesto televízie – z času na čas si všetci radi pozrieme dobrý televízny program, no priamy rozhovor nenahradí ani ten najlepší celovečerný film. Alebo také spoločenské hry. Trošku si pri nich oprášite mozgové závity a navyše sa aj príjemne zabavíte. Prípadne založte čitateľský klub a čítajte si s priateľmi jeden večer v týždni knihu na pokračovanie.
Zorganizujte Hygge vonku, ak si trúfate. Choďte napríklad opekať s priateľmi do prírody. Kým nie je sneh, stále sa to dá. Vlastne, severské národy zakladajú vonku ohne a opekajú si pri nich celoročne. Vybehnite za mesto, či na túru a spojte ju s varením v prírode. Ak sa dobre oblečiete, prežijete v kruhu svojich priateľov niečo výnimočné.
Fotky: Pixabay.com, archív autorky