Labioplastika je operácia pyskov ohanbia, pri ktorej sa odstraňuje prebytočné tkanivo a pysky sa modelujú tak, aby boli symetrické. Využíva sa v prípade, že sú pysky ohanbia neestetické a tým negatívne vplývajú na ženskú psychiku, alebo sú väčšie a prekážajú pri každodenných aktivitách - napríklad pri sedení, pri športe alebo počas sexuálneho styku.

Labioplastika je určená najmä pre ženy po 35 roku života, ak sa zmenia pysky ohanbia po pôrode, so zvyšujúcim sa vekom, po úraze alebo po výraznom schudnutí. Alternatívou je augmentačná labioplastika, pri ktorej nedochádza k odstraňovaniu tkaniva, iba k injekčnému podávaniu kyseliny hyalúronovej. Jej efekt spočíva vo vyhladení vrások a napnutí ochabnutej pokožky.

Ako prebieha labioplastika

Konzultácia pred zákrokom

Prvým krokom je stretnutie s lekárom, ktorý urobí úvodnú diagnostiku. Zhodnotí váš zdravotný stav a overí, že je možné vykonať labioplastiku. Odpovie vám na všetky otázky, poviete mu o svojich očakávaniach a spoločne zvolíte ciele tohto zákroku - teda konkrétny tvar a veľkosť pyskov ohanbia. Informuje vás o priebehu zákroku a o tom, ako prebieha zotavovanie po operácii.

Labioplastiku nie je možné vykonať, ak máte práve menštruáciu, ak je žena tehotná alebo dojčí, ak podstupuje chemoterapiu, má v oblasti genitálií infekciu alebo sa jej z nejakého dôvodu zle hoja rany. Lekár odoberie krv a urobí základný krvný rozbor, aby sa vylúčili kontraindikácie zákroku.

Príprava na zákrok

Ak je zdravotný stav dobrý, môžete podstúpiť samotnú labioplastiku. Niekedy je potrebné vysadiť pred zákrokom lieky, ako napríklad antikoagulačné lieky, lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi a podobne. Je potrebné oholiť alebo depilovať celú oblasť genitálií. Ideálne je vykonať zákrok tesne po skončení menštruácie, aby sa rana hojila v období, keď nekrvácate.

Podanie anestézie

Anestézia sa podáva lokálne alebo celkovo - teda injekčne do okolia ohanbia alebo intravenózne. Závisí to od rozsahu a typu zákroku, ale aj od obáv pacientky. Ideálne je podať lokálnu anestéziu, pretože oveľa menej zaťažuje organizmus.

Samotný zákrok

Zákrok sa vykonáva na lôžku ako pri gynekologickom vyšetrení. Tesne pred zákrokom je presne premerané, ktorá časť tkaniva bude odstránená a pacientka to schvaľuje. Lekár po podaní anestézie odstráni prebytočné tkanivo, pri klitorise to robí veľmi opatrne, aby neboli poškodené nervové zakončenia. Pysky modeluje tak, aby boli symetrické. Následne sú rany zašité a obviazané.

Zotavenie a hojenie

Po zákroku ostáva pacientka v nemocnici na pozorovanie, najmä či sa nevyskytne krvácanie. Nemala by dlho sedieť a nesmie riadiť vozidlo. Rany nezvyknú bolieť, vyskytuje sa iba mierne pálenie. Zrastanie rán je individuálne, ale zahoja sa približne za 10 až 14 dní. Je potrebná dezinfekcia, preväzovanie a oddych spojený s ležaním. Domov odchádza zvyčajne na druhý deň po zákroku. Opuchy v oblasti ohanbia môžu trvať aj 6 týždňov. To je zároveň čas, kedy by sa mala pacientka vyhýbať športovej aktivite a najmä sexuálnemu styku.

Pooperačná kontrola

Pacientka je kontrolovaná približne každé dva týždne. Súčasťou je vyberanie stehov a kontrola procesu hojenia. Po šiestich týždňoch by mali mať pysky ohanbia želaný tvar a pacientka môže začať opäť sexuálne žiť.

Ako sa pripraviť na labioplastiku: príprava na zákrok a čo očakávať

Pred zákrokom je potrebná konzultácia s lekárom, ktorý bude pacientku operovať. Odoberie krv, urobí krvné testy a zistí prípadné kontraindikácie, prečo zákrok nemožno vykonať. Samozrejmosťou je, že labioplastiku môže podstúpiť iba plnoletá osoba. Je potrebné oholiť alebo depilovať oblasť ohanbia, vysadiť lieky znižujúce zrážanlivosť krvi a tiež sledovať svoj menštruačný cyklus. Labioplastika sa vykonáva tesne po skončení menštruácie.

Benefity labioplastiky

Zmena vzhľadu a zvýšenie sebavedomia

Labioplastika má vplyv na celkový vzhľad a proporcie genitálií, a to zvyšuje sebavedomie ženy.

Skvalitnenie zdravia a hygieny

Pre niektoré ženy môže byť čistota väčších pyskov ohanbia ťažšie udržateľná, čo môže viesť k nepríjemnému zápachu a infekciám. Po labioplastike je hygienická starostlivosť jednoduchšia a účinnejšia.

Odstránenie diskomfortu pri športe a každodenných aktivitách

Ak máte väčšie pysky ohanbia, môže sa vám stať, že sa tieto tkanivá zachytia v oblečení alebo pri intímnych aktivitách. Tento stav môže byť veľmi nepríjemný a bolestivý. Labioplastika odstraňuje tento diskomfort a pomáha vám sa cítiť pohodlnejšie v každodennom živote. Taktiež môžu zmenšené pysky odstrániť akékoľvek nepríjemné pocity pri športovaní (najmä kvôli pohybom v tejto oblasti).

Intímnejšie sexuálne pohodlie

Labioplastika nemá konkrétny vplyv na zlepšenie sexuálneho styku, jej efekt je spätý s psychologickými faktormi, pretože sa ženy vďaka nej cítia sebavedomejšie.


(A/PR), zdroj obrázkov: freepik.com