Ak máte skúsenosti s natieraním, určite ste už počuli o penetračnom nátere. Na čo vám poslúži a ako s ním pracovať?

Ide o látku v kvapalnom skupenstve, ktorá má za úlohu uľahčiť nanášanie farby na steny. Vďaka nej sa ľahšie uchytí a vy sa nemusíte báť odpadávania farby zo steny. Ide o cenovo dostupnú pomôcku, ktorú by mal použiť každý.

Ako správne naniesť penetračný náter

Každý správny obchod so sortimentom farby laky vám ponúkne aj kvalitný penetračný náter. Ten slúži na zvýšenie priľnavosti medzi nanesenou vrstvou farby a podkladom. Ak ste sa rozhodli ho použiť, musíte sa ale postarať o vhodný stav podkladu. Určite ho očistite suchou kefou od nečistôt a prachu a umyte vodou. Počkajte s jeho nanesením na vyschnutie podkladu. Mastnejšie steny umyte saponátom.

Na samotné nanášanie môžete použiť maliarsku štetku alebo klasický valček. Nikdy nenanášajte viac vrstiev „penetráku“. Dôležitá je aj problematika vyschnutia. To záleží od podmienok v danom priestore, ale aj od povrchu. Pri nižších teplotách a nadmernej vlhkosti si musíte počkať o nejaký čas dlhšie.

Penetrácia aj do mimoriadne vlhkých priestorov

Na trhu sa stretávame hlavne s hĺbkovými penetračnými nátermi, univerzálnymi penetračnými nátermi a protiplesňovými penetračnými nátermi. Prvé dve možnosti nebudú mať problém s bežnými povrchmi, protiplesňová penetrácia je vhodná do priestorov s vyššou vlhkosťou. Spomeňme napríklad staré domy alebo pivnice. Tu je však známa veľmi dlhá doba schnutia, niekedy trvá až 12 a viac hodín.

Akrilové penetračné nátery si budú vyžadovať špecifické povrchy ako napríklad drevo a betón. To platí aj o impregnačnom nátere. Ak pracujete so zateplenou fasádou, pre lepšiu priľnavosť omietky k podkladu a vyrovnanie nasiakavosti nanášajte náter aspoň 24 hodín vopred. Pod interiérovú farbu je vhodný prvý riedený náter, na ktorý sa následne aplikuje finálny krycí náter.

(A/PR), zdroj obrázka: unsplash.com