Čaká vás zariaďovanie novej detskej izby? Alebo sa vašim deťom už zunovala tá stará? Vytvorenie rozprávkového interiéru s vytúženým dizajnom je v dnešnom online svete skutočne hračkou. No aj napriek tomu, že je to jednoduché, vyžaduje si presnú logistiku. Veď každý rodič vie, že síce závideniahodná krása detskej fantázie spočíva v tom, že nemá hranice, určité praktické faktory je potrebné rešpektovať.

Plánujte spoločne

Návrh detskej izby nie je len praktická záležitosť, môže byť unikátnou možnosťou na tréning vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Vytvorte spoločný projekt na zariadenie vysnívaného priestoru. Ak sa zaujímajte o štýl a vkus aj tých najmladších členov domácnosti a dávate im najavo, že rešpektujete ich preferencie, budujete v nich pocit kompetencie, samostatnosti a zodpovednosti.

To samozrejme neznamená, že deti majú mať voľnú ruku vo všetkom. Stret rozvahy dospelých a prchkosti najmenších môže vyvolať celkom intenzívne diskusie. Tým sa dá účinne predísť tak, že zúžite hranice výberu. Ak ste sa už počas rozhovorov v rámci prípravy projektu dozvedeli, o akej izbe sníva vaše dieťa, poznáte jeho očakávania a želania aspoň približne. Tie zlaďte s tým, čo je rozumným výberom podľa vás. Vyberte zopár možností, a tie predložte svojmu dieťaťu, aby si vybralo. Napríklad, ak viete, že vaša ratolesť túži bývať v „prírode“, ale kreatívne maľovanie stien u vás neprichádza do úvahy, tak vynikajúcim riešením môžu byť pre vás tapety.

Nájdite internetové obchody, ktoré spĺňajú predstavy obyvateľa detskej izby, ale umožnia vám zmestiť sa aj do vášho finančného rozpočtu, napríklad. Vyfiltrujte produkty podľa týchto podmienok a finálny výber už nechajte na dieťa. Vkusné modely za rozumnú cenu nájdete na internetovej stránke Donga.sk, ktorá okrem kvalitných tapiet ponúka aj rôzne ďalšie zaujímavé doplnky na steny, napríklad plagáty, cedule, fototapety atď.

Koľko je dosť?

Nedá sa jednoznačne určiť, aká je ideálna veľkosť detskej izby. Veď každé dieťa je iné, s inými potrebami v závislosti od povahových čŕt, veku, zvykov, záľub a rôznych ďalších faktorov. Podstatné je to, aby malo dostatočne veľký priestor na voľnú hru. Tá totižto nie je len akoukoľvek zábavnou aktivitou, ale má nenahraditeľnú úlohu pri zdravom vývine dieťaťa.

Rozmery a usporiadanie nábytku vo veľkej miere ovplyvňujú samostatnosť dieťaťa. Malo by sa dostať všade bez prekážok, dočiahnuť na každú poličku a vyliezť aj na najvyšší stupeň poschodovej postele, napríklad. Ideálne je kúpiť všetko v „detských“ rozmeroch, ale šikovné pomôcky sú aj schodíky alebo rebríky. Dobrým, aj keď finančne nákladnejším riešením je dať si vyrobiť nábytok na mieru.

Rozprávka na pevnom základe

Deti sa radi a často hrávajú na podlahe. Je to úplne v poriadku a prirodzené, a nemali by sme im zakazovať tento typ slobodnej zábavy. Potom je však nevyhnutné to, aby sme im k tomu zabezpečili aj tie správne, komfortné a zdravé podmienky. Podlaha by mala byť dostatočne príjemná na dotyk, no a samozrejme aj teplá. Práve preto je rozumné si zvoliť prírodné materiály, akými sú napríklad drevo, korok alebo prírodné linoleum. Nezaškodí kúpiť aj nejaký vkusný a kvalitný koberček, ktorý sa bude hodiť do návrhu rozprávkovej izby.

Dobrý spánok – pol života

Spánok je veľmi dôležitý pre pevné zdravie, a to nielen fyzické, ale aj duševné. Obzvlášť silno to platí vtedy, keď sa dieťa vyvíja a rastie. Nočný odpočinok môže byť kvalitný iba v kvalitnej posteli. Preto naozaj investujte dostatok času, energie a peňazí do výberu toho kusu nábytku.

Správny matrac stabilne podopiera hlavu aj chrbticu, no zároveň je aj pohodlný. Ideálna veľkosť postele pre dieťa staršie ako 2 roky je od 80x160 cm do 90x200 cm. Závisí to samozrejme aj od výšky a stavby tela malej osôbky. Dobrou správou je to, že existuje matrac na mieru, čo je výborným benefitom nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj pri zariaďovaní miestnosti s už danými rozmermi.

Vyššie uvedené vlastnosti postele by nemali byť na úkor dizajnu, hlavne ak ide o vysnívanú detskú izbu. Ide o ústredný kus nábytku, ktorý sa má hodiť do celkového kontextu dizajnu. Internetový obchod Matrachello.sk ponúka rôzne modely detských čalúnených postelí, môžete si vyberať medzi rôznymi farbami a dizajnami, či už ide o nežnú „princeznovskú“ romantiku alebo „ríšu superhrdinu“.

(A/PR), zdroj fotiek: freepik.com