puhhha / Shutterstock.com

Čelo, nos a brada. Práve tieto tri časti našej tváre tvoria spojením pomyselné písmeno T a vedia narobiť poriadne ťažkosti. T-zóna je totiž charakteristická tým, že sa veľmi rýchlo mastí, leskne a výnimkou nie sú ani nepríjemné vyrážky a upchaté póry. Náročná T-zóna tak vie mnohé z nás potrápiť, no aj v tomto prípade si vieme pomôcť a výskyt akné minimalizovať.  

Či už máte zmiešanú pleť, tú mastnú alebo všeobecne ide o problematický typ pokožky, tieto problémové partie vedia narobiť mnoho komplikácií. Mastná na dotyk, lesklá na pohľad a rad zapálených vyrážok a zanesených pórov. Presne taká je T-zóna a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť. Na čo by ste tak nemali zabudnúť?

1. Dôraz na čistotu

Tvoria sa vám vyrážky na čele, na brade a výnimkou nie je ani nos? Prvotným krokom, ktorý môžete urobiť pre ich minimalizovanie, je pravidelné a správne čistenie. Nezabúdajte si tvár umývať dvakrát denne, no zbytočne to nepreháňajte. Častejším umývaním pokožku len vysušíte, pričom bude náchylnejšia aj k zápalom. Práve tým zvýšite pravdepodobnosť vzniku akné, ktorého ste sa chceli tak zbaviť. Okrem čistenia tváre dbajte aj na čistotu všetkého, čo na vašu pleť aplikujete. Čisté ruky sú absolútny základ, no mať aj čisté štetce na líčenie a nevystavovať tvár nečistotám, je taktiež veľmi podstatné.

2. Špeciálna starostlivosť

Kým T-zóna sa vyznačuje mastnotou, zvyšné časti tváre môžu byť suchšie. Za všetko môže nepravidelné rozloženie žliaz a vaša zmiešaná pleť to len potvrdzuje. Správna voľba starostlivosti je zásadným krokom, ako bojovať s komplikovanými partiami. Odporúča sa voliť si špeciálne prípravky, čo budú nápomocné pri zvláčnení suchých miest (okolie líc) a zmatnia zase tie mastné (spomínaná T-zóna). 

Na výber však máte z dvoch možností, buď si zvolíte prípravky, čo budú vyhovujúce ako pre mastnú T-zónu, tak aj pre suchšie okolie, alebo siahnete po dvojakej starostlivosti. Na čelo, nos a bradu budete používať špeciálne prípravky, ktoré vám zmierna tvorbu akné, kým na okolie zase použijete druhý typ, čo sa postará o hydratáciu vašich líc.

3. Správna voľba kozmetiky

Na špeciálnu starostlivosť o T-zónu potrebujete konkrétny rad prípravkov. Ideálne je zvoliť prípravky s efektom odmasťovania, pričom chýbať by vám nemali gély, krémy či dokonca aj masky, pričom práve tie budú účinne bojovať proti akné. Špeciálne náplasti či konkrétne masky zase znížia počet čiernych bodiek na nose, no chýbať by vám vo vašej výbave nemal ani účinný peeling. Pokiaľ však máte zmiešanú pleť, peeling si aplikujte len na spomínanú problematickú časť. Všetky tieto produkty nájdete aj v internetovom obchode GlowUp, skúste tak minimalizovať tvorbu akné správnym výberom prípravkov.

Zdroj obrázka:

puhhha / Shutterstock.com