catsDlho som rozmýšľala, či písať, alebo nepísať tento článok, ale nakoniec som si povedala, že ho napíšem a možno mi dajú niektorí z vás, čo budú toto čítať, za pravdu, alebo ma opravia v mojom názore. Bývame na Liptove, kde som sa vždy cítila dobre, medzi horami, v krásnom prostredí a už som si za tých pár rokov obľúbila aj pár pekných miest a reštaurácií, kde som rada chodievala aj s mojou rodinou, keď sme sa vracali z výletov. Posledný augustový týždeň sme boli s rodinou na výlete v Kvačianskej rodine a keďže bolo už dosť popoludní a boli sme aj hladní, rozhodli sme sa ísť po ceste najesť. Deťom sme sľúbili, že ak na túre nebudú fňukať, ako ich bolia nohy a nevládzu (čo najmladšia na nás skúša už po prvých pár metroch), že ich vezmeme do Villa Betula povoziť sa na autíčkach a pohrať sa na ich ihrisku, kde sa zároveň najeme.
Prechádzku po Kvačianskej doline sme úspešne zvládli a tešili sme sa na dobré jedlo (my dospelí) a na ihrisko (dvaja mladší). Auto sme odparkovali na parkovisku a išli sme do vstupnej brány. Tam sme si prečítali na informačnej tabuli cenník za vstup do Babylandu. Vtedy som dostala ŠOK! Cena za deň pre deti bolo vstupné 7€, cez víkendy a sviatky (čo bol náš prípad) 9€, dospelí vstupné 3€. Keď som si to prerátala, stál by nás poplatok len za to, že tam vojdeme, na 33€, pretože sme boli traja dospelí (dcéra 16-ročná už dieťa nie je) a dve deti. Ak som si dobre pamätala spred roka, tak za deti sme zaplatili 4€ a za dospelého 1€. Toto bol neskutočný rozdiel v cenách!!! Tak som teda povedala, že to nie, aby sme zaplatili takú sumu za to, že sa tam deti hodinku-dve pohrajú. A prečo máme platiť my??? Deťom som sa snažila to čo najjemnejšie vysvetliť, že autíčka sa konať nebudú, že toľko peňazí predsa nedám za trochu zábavy. Sú aj iné centrá, kde sa môžu za omnoho menej peňazí deti pohrať. Sľúbila som im, že pôjdeme niekde inde v iný deň. Tým pádom sme tam nechceli ísť ani do reštaurácie najesť sa, pretože tam ceny boli už pred rokom dosť vysoké.

Pár metrov od Villa Betula sme teda išli do nášho druhého obľúbeného reštauračného zariadenia – Koliba Gréta. Tam sú na voľnom priestranstve tiež preliezačky, hojdačky a dá sa tam vždy dobre najesť za dobré peniaze. Robia dobrú slovenskú kuchyňu. Už z parkoviska sme si všimli, že tam robili nejaké vonkajšie úpravy. Keďže bolo teplo, chceli sme ísť sedieť na terasu, ktorá bola ale plne obsadená, tak sme museli trochu počkať na ihrisku, kým sa nejaké miesto uvoľní. Pri našom stole boli len tri stoličky, tak som požiadala čašníčku, aby nám ešte vybavila ďalšie dve pre deti, lenže keď nechodila, musela som si z vnútra doniesť drevené stoličky sama. To by ma ale až tak nemrzelo. Keď sme ale začali študovať jedálny lístok, došlo ďalšie sklamanie, pretože jedálny lístok platný od 1. júla bol veľmi okresaný, moje obľúbené jedlá tam neboli a to, čo tam zostalo, bolo minimálne o 50% navýšené oproti cenám spred pár mesiacov a pribudli tam nové jedlá s cenami, z ktorých sa mi pretáčali oči! Mala som pocit, že som sa ocitla v 5-hviezdičkovom hoteli. Za halušky s bryndzou na Liptove zaplatiť 6,80€??? Ja chápem, že prestavujú, potrebujú zarobiť peniaze späť, ale takýmto spôsobom? Manžel odmietol objednať si niečo z tohto jedálneho lístka, že toto podporovať nebude. Deti som už nechcela krútiť, že im nič neobjednáme, boli hladné, tak tie si dali halušky a pirohy, ale bolo to na dlho naposledy, čo sme tu prišli jesť.

Boli sme toto leto v rôznych kútoch Slovenska, ale takéto ceny som nikde nevidela, dokonca aj v Bojniciach, kde sme si dali obed priamo pred nádvorím hradu, som ich ceny vedela tolerovať kvôli lukratívnemu umiestneniu, ale prečo my na Liptove musíme ísť touto cestou? Či my domáci v lete máme sedieť doma a prepustiť turistický ruch cudzincom? Toto je krédo našich podnikateľov? Alebo budeme musieť chodiť len do nižšie položených oblastí a tam si užívať leto za primerané ceny? Asi áno, pretože ani s kúpaním to tu na Liptove nemáme nijako vyhrané, pokiaľ nechceme ísť na Liptovskú Maru, kde ja osobne mám problém ísť sa kúpať.
Boli sme v Podhájskej, v Štúrove. Denné vstupné pre dospelého tam bolo 7,50€. Kto tam bol, vie, koľko je tam bazénov, atrakcií. V Liptovskom Jáne, ktorý je tým najmenším termálnym kúpaliskom na Liptove a má 1 plavecký bazén a 2 menšie bazény pre deti, zaplatíte za dospelého 8€ na deň. Bez atrakcií, tobogánov a iných vymožeností. A to nehovorím o cenách v aquaparkoch Bešeňová a Tatralandia. Tam sa v lete ako rodina ani neskúšame dostať za tie ceny!

Toľko z mojich postrehov z tohtoročného leta na Liptove. Možno má niekto iný názor na vec, ako ja, ale ja som to takto cítila a takto som to chcela napísať. Nie som nijaký škrob na peniaze, viem, že aj podnikatelia musia z niečoho žiť, ale toto neúmerné zdvíhanie cien pochopiť neviem. Je to čistá “ryža” na turistoch, ktorí sa tu chodia zrekreovať. Len aby ich nestratili, ak zistia, aké služby poskytujú pri svojich cenách.