Hoci sa môže zdať, že čierna lampa je univerzálnym dekoratívnym prvkom, o tom či sa bude do miestnosti hodiť, rozhodujú jemné detaily a veľkosť lampy. Napovieme vám, aké stropné svietidlo bude pre vašu predsieň najlepšie!

Ako si vybrať správnu lampu do predsiene a prečo je to dôležité?

Predsieň je hneď za prahom bytu alebo domu, z nej sa zvyčajne prechádza do jednotlivých miestností. Máva štvorcový tvar a býva bez okien. Spravidla sa tu nachádza zrkadlo, polička na topánky a vešiaky na kabáty. Tu sa pripravujeme na odchod z domu a predsieň je aj reprezentatívnym miestom, kde vítavame hostí. Dosť dôvodov na to, aby sme výber osvetlenia do predsiene považovali za veľmi dôležitý. Pri výbere svietidla do tejto miestnosti by sme mali zvážiť niekoľko faktorov:

  • tvar predsiene – ak je štvorcový alebo obdĺžnikový, väčšina svietidiel sem bude pasovať;
  • dizajn interiéru – typ lampy by mal rešpektovať štýl predsiene;
  • výška stropu – nie do každej predsiene je vhodné inštalovať dlhú závesnú lampu;
  • veľkosť interiéru – svietidlo by svojou veľkosťou nemalo priestor preťažovať;
  • iné zdroje svetla – okná, nástenné lampy alebo svietiace LED pásy.

Vo väčšine predsiení bude dobre vyzerať jednoduché stropné svietidlo. Vyžaduje si to len výber správneho modelu – tu sú naše návrhy!

Bodový reflektor – praktické osvetlenie chodby

Bodové svietidlá sú osvetlením, ktoré sa hodí najmä do priestorov loft štýlu, ale pasuje aj do moderných alebo eklektických interiérov. Čierne stropné svietidlá do obývačiek a jedální v tomto štýle možno inštalovať aj do predsiene. Bodové svietidlá vyžarujú silné svetlo, ktoré býva nasmerované na konkrétny prvok v miestnosti. Preto sa namiesto jednej lampy odporúča vybrať si viacbodové svietidlo, ktoré miestnosť osvetlí lepšie. Do väčšiny predsiení bude najlepšou voľbou lištové svietidlo, ktoré vyzerá dobre aj v malých miestnostiach s nízkymi stropmi. Túto aranžáciu osvetlenia možno doplniť navyše malým bodovým svetlom umiestneným napr. nad zrkadlom. Tieto stropné svietidlá nájdete na https://www.agatanabytok.sk/osvetlenie.

Stropnica – minimalistická a vkusná voľba

Stropnice sú jedno alebo viacbodové svietidlá, ktoré vyžarujú rozptýlené svetlo. Najbežnejšie sú ploché a okrúhle, prípadne štvorcové, ktoré sa skvele hodia do malých miestností, neprekážajú im ani veľmi nízke stropy. Do väčších predsiení sa bežne inštalujú dve až tri stropnice, ktoré vytvoria svetelnú kompozíciu. Môžete sa rozhodnúť aj pre ďalší zdroj svetla, napríklad nástennú lampu ku zrkadlu. Čierne moderné stropné svietidlá tohto typu sa najčastejšie vyskytujú v minimalistickom štýle, ale možno sa stretnúť aj s originálnejšími modelmi. Zaujímavým doplnkom elegantnej predsiene môže byť napríklad napr. čierno-zlatá stropnica.

Tienidlo – ideálne do veľkej predsiene

Tento typ závesného svietidla sa osvedčí najmä vo veľkých miestnostiach. Do elegantných predsiení sa odporúča vybrať svietidlo s klasickým tienidlom, ktoré zabezpečí rovnomerné osvetlenie. Lampa s geometrickým drôteným tienidlom a ozdobnou žiarovkou bude veľmi dobre vyzerať v interiéroch loftového typu. Pôsobivé sú aj modely s tromi tienidlami na lište. Avšak v menšej predsieni tento typ svietidla môže pôsobiť zaťažujúco. Ak máte priestoru dostatok, môžete ho obohatiť aj stojacou lampou, vďaka ktorej bude chodba alebo predsieň vyzerať veľmi elegantne. Nezabudnite, že každý interiér je iný – preto by sa stropné svietidlo malo vyberať individuálne, s ohľadom na estetické aj praktické aspekty.

(A/PR)