Šútovský vodopád je jedným z najkrajších a najvyšších vodopádov, aké môžete vidieť na Slovensku. V štátnej prírodnej rezervácii Malá Fatra, kde sa vodopád nachádza, nás ako prvé prekvapili listnaté stromy, pretože my sme boli z Vysokých Tatier zvyknutí na ihličnany. Cez Šútovskú dolinu je vybudovaný náučný chodník popri Šútovskom potoku a končí sa až pri Šútovskom vodopáde.

Ako sa tam dostanete: Samotná obec Šútovo, kde pramení Šútovský potok, stojí na ceste medzi Martinom a Ružomberkom. Chodník je dobre prístupný, udržiavaný, s miernym stúpaním, takže trasu zvládnete kľudným tempom za hodinku. Mohutný vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 765 m.n.m. a dostať sa k nemu vôbec nie je obtiažne. Dokonca aj s malým bábätkom vo vaku ako sme boli my, túto ľahkú túru zvládnete.

Vodopád vysoký 38 metrov je napájaný z Mojžišovych prameňov, na ktoré sa dá tiež dostať po turistických značkách a dostanete sa k nemu za ďalšiu hodinku od informačnej tabule. Pramene vyvierajú pod Hromovým v nadmorskej výške 1250m a sú zaujímavé tým, že vytekajú priamo z kolmej steny tohto vrchu. Pramene nie sú ovplyvňované poveternostnými podmienkami, takžemajú aj v čase sucha dostatok vody.

Atrakcie: V Šútovskej doline je vybudovaný hotel, ku ktorému sa môžete dostať po asfaltovej ceste, alebo tí odvážnejší môžu prejsť po rebríku. Nás deti nahovorili tiež, aby sme tam išli po ňom, ale bolo to asi prvý a posledný raz :-) Museli sme sa oboma rukami držať, pretože nás riadne kývalo a aj tak som mala stále pocit, že idem cez bočné laná prepadnúť. Najviac sa na nás dospelých pravdaže smiali naše deti :-)