Oravská priehrada patrí k najvyhľadávanejším turistickým centrám na hornej Orave. Pamätám si to akoby to bolo teraz, keď sme tam chodievali s rodičmi na rodinné dovolenky. Bývali sme tam v malých rekreačných chatkách. Voda síce nebola dvakrát teplá, ale dalo sa tam vyšantiť aj iným spôsobom.
Pred piatimi rokmi som tam bola naposledy s mojim manželom, išli sme okolo a tak som ho vzala na “naše” miesto. Takmer som to tam nespoznala. Chatky už sú v súkromných rukách a aj to vidieť. Kedysi malinčím zarastené lesíky boli vyrúbané a namiesto nich boli upravené miesta na oddych a zábavu.

Najznámejšie stredisko na brehu priehrady je Slanická osada. Celá oblasť Oravskej priehrady je vhodná na vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie a windsurfing, jachting a iné. Príjemným spestrením vašej dovolenky môže byť plavba výletnou loďou na Slanický ostrov, ktorý je pozostatkom jednej zo zatopených obcí – Slanice. Na ostrovčeku sa nachádza Kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom sa nachádza múzeum ľudovej plastiky a maľby, diela neznámych ľudových rezbárov a kamenárov z minulých storočí. Sezóna trvá od 15. mája do 15. septembra.

Ako sa tam dostanete: Na ostrov premáva loď vyhliadková loď z prístavu pod hotelom Goral. Vyhliadková plavba z prístavu loďou pre 162 osôb trvá 60 min + 25 min. na ostrove. Prvá plavba o 8:00, posledná o 16:00.

Koľko zaplatíte: plavba loďou Slanica trvá asi 1 1/2 hodiny a zaplatíte 100,- Sk za dospelého, za deti 50,- Sk