DSCF4803Dala som sa rodinou presvedčiť na prvú tohtoročnú väčšiu túru na Babky. Poviem vám, bolo to dosť “drsné”, ale to by som nebola liptáčka, aby som to nezvládla :-)

Naša trasa: Jalovec – Babky – Sivý vrch – Chata pod Náružím – Jalovec
Náročnosť: náročná a dlhá túra s veľkým prevýšením vhodná len za dobrého počasia
Trvanie: 6 ½ h
Východisko a cieľ: Jalovec, zastávka SAD, parkovisko

DSCF4787Základná trasa: Zo zastávky SAD v Jalovci (685 m) sa vyberieme smerom na sever po žltých značkách (8617). Pri smerovníku za posledným domom na ľavej strane horného konca dediny odbočíme doľava na lesnú cestu. Asi po 50 m nás cesta zavedie ponad menšie potoky doprava do jelšiny na pravej strane potoka. Dostaneme sa k brodu, ponad ktorý prejdeme cez lávku. Cesta ďalej vedie na okraj lúky a menší hrebeň. Pokračujeme riedkym porastom poza rekreačné zariadenia a súkromné chaty na kamenistú cestu. Prejdeme cez potok na lesnú poľanu Tokariny, na ktorej je mapa a smerovník. Na tomto mieste sa začína červeno značkovaná magistrála (0860) spolu so zelenou značkou (5608). Cez rampu odbočíme na štrkom vysypanú cestu a po zelenej značke sa dlhými serpentínami dostaneme pod skaly Sokola, kde modrá značka odbočuje dolu smerom na parkovisko Bobrovecká vápenica a ďalšia cesta smeruje doprava. My pokračujeme po spevnenej ceste a na bočných skalných hrebeňoch sa nám naskytnú prvé výhľady do údolia. Vyjdeme z lesa do otvorenejšieho terénu a po užšej ceste prídeme k prístrešku a smerovníku, pri ktorom odbočuje modrá značka k Chate pod Náružím. My vojdeme do úzkeho údolia a najskôr cez les a neskôr po strmej lúke vystúpime po zeleno značkovaných serpentínach vedúcich popri napájadlách a rozpadnutej kolibe na vrchol Babiek (1 566 m). Pred nami sa otvoria nádherné pohľady na okolie.
DSCF4800Z vrcholu pokračujeme severovýchodným smerom po úzkom skalnatom hrebeni. Neskôr vojdeme do širokého trávnatého sedla a po západnom svahu obídeme Malú kopu, až sa dostaneme do sedla Predúvratie (1 585 m). Chodník ďalej vedie trávnatým plochým hrebeňom popri upravenom prameni (počas suchého leta môže byť bez vody) a medzi kosodrevinou z východnej strany obchádza vrchy Veľká kopa (1 648 m) a Ostrá (1 764 m). Po západnom svahu pretraverzujeme vrchol Malej Ostrej a vojdeme do sedla Priehyba (1 651 m). Na vrchol Ostrej môžeme vystúpiť po sutinovom chodníku. Zo sedla sa vydáme najprv miernym trávnatým hrebeňom, neskôr odbočíme doľava popod hrebeň a strmým, za mokra nepríjemným skalnatým chodníkom vystúpime na vrchol Sivého vrchu (1 805 m). Zostúpime tou istou trasou až do sedla Predúvratie, kde odbočíme doľava na modrú značku. Malú kopu obídeme po východnom svahu.
Prejdeme cez plochý lúčnatý hrebeň na juh a ľavým okrajom lesa sa dostaneme k Chate pod Náružím, ktorá by mala mať od leta 2001 celoročnú prevádzku. Od chaty pokračujeme dolu lavicou cez potok popri zachovanej kolibe. Cesta ďalej prechádza cez lúku a mladším porastom vedie k rázcestiu pod Babkami. Po zelenej a neskôr po žltej značke zídeme do Jalovca.
DSCF4794DSCF4819DSCF4816DSCF4814