Pokiaľ chcete s deťmi spraviť jednoduchú jesennú výzdobu a nemáte možnosť zohnať si ozajstnú tekvicu na strašidielka, je tu jednoduchý spôsob vytvoriť si vlastný lampión alebo aj strašiaka.

Zamiešajte najprv lepidlo na tapety a k tomu kopec trpezlivosti. Potom nafúkajte balón a natrhajte dostatočne množstvo papiera (novinový, staré “Zlate stránky”, transparentný papier) na kúsky približne 3×3 cm veľké. Štetcom nanášajte postupne lepidlo na povrch balóna, prikladajte kúsky papiera a štetcom vyhlaďte alebo namáčajte papier priamo do lepidla. Takýmto spôsobom naneste niekoľko vrstiev z papiera a lepu. Podotýkam, že rozoznať, ktorá vrstva kde konci či začína, je dosť náročné, keď je papier vlhký od lepu…takže si vopred rozmyslite spôsob “značenia” alebo používajte dva rozdielne papiere/farby.

Dole ale nechajte miesto na otvor. Keď je balón dôkladne oblepený , nechajte ho schnúť 2 dni na nejakom teplom mieste. Až keď je papier zasa suchý, rozstrihnite balón a opatrne ho vytiahnite von. Na okrajoch lampióna prevlečte šnúrku či nejaký drôtik a zaveste ho na držiak/paličku.

Dnes zoženiete i elektrické lampiónové osvetlenie. Samozrejme, že môžete upevniť dovnútra i sviečku, ale v tom prípade hrozí riziko, že lampáš zhorí.

Pre trpezlivých či zručných- balón môžete oblepiť i priesvitným transparentným papierom a ako poslednú vrstvu použijete vzorovane servítky.
Ďalšia možnosť využitia: pripravte týmto spôsobom masku na karneval a to tak, že rozstrihnete oblepený a už vysušený balón na polovicu po dĺžke, čim vám vzniknú dve predlohy na masky. Tieto môžete dotvoriť podla vlastnej fantázie. Najprv vystrihnite otvory na oči, namaľujte si pery rúžom, priložte masku na tvar a tam, kde odtlačte pery, vystrihnite otvor na ústa.