Počas celého roka vám verne slúžili mnohé nástroje, ktoré ste používali na prácu v záhrade. Prišiel však čas, aby ste ich dali do poriadku, aby ste teda spravili údržbu, a správne ich zazimovali. Bez správneho uloženia na zimu sa totiž môže stať, že vám niečo počas zimy zhrdzavelo. Ako správne zazimovať záhradnú techniku?

Vyhraďte si niekoľko hodín počas víkendu a pustite sa do čistenia a odkladanie všetkých „strojov“, ktoré počas zimy nebudete potrebovať. V dnešnom článku vám ponúkneme krátky návod na to, ako by ste mali postupovať. Ako začať?

Všetko musí byť vyčistené

Ak má vaša záhradná technika akýkoľvek typ motora, nesmiete ho zabudnúť vyčistiť. Aku kosačku nezabudnite vyčistiť od trávy, ručné náradie od blata. Myslite na to, že akúkoľvek špinu necháte na nástrojoch, počas zimy môže dôjsť ku korózií alebo k opotrebovaniu nejakej časti nástroja.

Všetko má mať svoje miesto

Máte záhradný domček, garáž, šopu alebo kôlňu? Nech už máte náradie uložené kdekoľvek, miesto musí byť zabezpečené, nesmie doň fúkať a už vôbec doň nesmie pršať. Nájdite všetkým nástrojom ich vlastné miesto. Vyhnite sa miesto blízko okna kvôli námraze. Ak viete, že počas skorej zimy budete ešte potrebovať krovinorez alebo motorovú pílu, nechajte ich blízko dverí, aby ste k nim mali dobrý prístup.

Všetko musí byť pod zámkom

Máte náradie uložené v domčeku, ktorý sa nachádza mimo vášho domu, napríklad v oblasti so záhradnými domčekmi? V tom prípade si určite nezabudnite zohnať aj zámok, ktorým náradie uzamknete. Predídete tak krádeži.

Aj keď je už takmer polovica novembra, vonku je stále pekne a dostatočne slnečno. Využite preto voľnú sobotu a venujte sa svojim záhradným pomocníkom, ktorí si poriadne vyčistenie, a následné uloženie, po celej sezóne určite zaslúžia.

(A/PR), zdroj obrázku: Simon Kadula / Shutterstock.com