Leto už klope na dvere a s ním dovolenky, pobyty, výlety. Balenie batožiny, ak si ho dobre nenaplánujeme a nepremyslíme, sa môže razom zmeniť na nočnú moru. Koľko oblečenia je tak akurát, aby nám vystačilo aj v prípade, ak v našom ubytovacom zariadení nenarazíme na pračku a na druhej strane, neťahali sme ho hore-dolu po letiskových halách úplne zbytočne? Čo si nezabudnúť zbaliť a čo, naopak, pokojne môžme vyložiť a nechať na tých pár dní doma? To všetko a ešte oveľa viac sa dočítate v nasledujúcich tipoch.

10 tipov, ako sa efektívne zbaliť na dovolenku

  1. Vhodný kufor/taška/ruksak. Ideálne s niekoľkými vnútornými aj vonkajšími priehradkami. Na dovolenky leteckou dopravou je najvhodnejší kufor na kolieskach, na chatu a do hôr ruksak. Jednotlivé skupiny vecí je ideálne najskôr podeliť do taštičiek na zips (tzv. packing cubes) a tie potom naskladať do batožiny.  Nezabudnite z nich vytlačiť všetok vzduch.
  2. ZIP vrecúška. Použite ich na kozmetiku, no majú aj ďalšie šikovné využitie. Môžete do nich napr. deťom rozdeliť oblečenie na jednotlivé dni tak, aby platilo vždy jeden deň – jedno vrecúško. Na vrchnú stranu vrecúška potom napíšte pondelok, utorok atď. Tento tip sa hodí napríklad deťom do letného tábora či do školy v prírode. Do ZIP vrecúška môžete vložiť tiež foto príslušenstvo a elektroniku.
  3. Tuhé kozmetické produkty. Zbalte si maximum kozmetických produktov v tuhej forme (dezodorant, tuhý šampón, mydlo, kondicionér atď). Nielenže tak znižujete riziko vytečenia produktu, ale zvyšujete si tak limit na tekutiny, ktoré je možné vziať si do lietadla a ten môžete použiť napríklad na opaľovacie mlieko. Extra tip: namiesto plných produktov si vezmite len vzorky krémov.
  4. Iba polovicu. Deň pred cestou vyložte všetko oblečenie, ktoré máte v pláne vziať, na posteľ. A potom si z neho zbalte len polovicu! Môže to znieť drasticky, no presne toto množstvo oblečenia potrebujete. Všetko ostatné už budete so sebou ťahať naviac a zbytočne.
  5. Kombinujte. Každý kúsok oblečenia by ste mali vedieť zladiť s niečim iným a použiť ho hneď niekoľkokrát. Vopred si premyslite farebné ladenie outfitov a doplnkov. Nebalte oblečenie len tak bez ladu a skladu.
  6. Multifunkčné použitie. Zbaľte si veci, ktoré sa dajú použiť hneď na niekoľko spôsobov, napr. šatku môžete použiť na plecia (ochrana pred slnkom a večerným vánkom), na ochranu hlavy pred slnkom, ako opasok aj ako pareo. Takisto sa vrámci rodiny podeľte o niektoré kozmetické produkty. Napr. stačí vám jedno mydlo a jeden šampón. Nemusí mať každý svoj.
  7. Skladajte. Nerolujte. Skladajte napríklad tak, ako to robí Marie Kondo, či už ide o skladanie tričiek, alebo nohavíc. Touto metódou využijete batožinový priestor naozaj na maximum.
  8. Miesto na suveníry. Kdekoľvek cestujete, pravdepodobne si budete chcieť priniesť domov nejaké tie lokálne produkty či už pre seba, alebo pre svojich blízkych. Nechajte si na ne v kufri miesto!
  9. Nevyhnutnosti. Pamätajte na to, že čokoľvek, čo sa dá vo vašej finálnej destinácii kúpiť, môžete pokojne zabudnúť doma.
  10. Doprajte si čas. Nebalte sa unáhlene. Naopak, každú jednu vec, ktorú si balíte, si vopred dobre premyslite a naplánujte. To je, koniec koncov, kľúčom k úspechu efektívneho balenia.

obrázky zdroj: pixaba.com; pexels.com