Vybrať správny darček pre dieťa, a to ešte pre dievča, býva niekedy veľmi náročné. A čo poteší viac ako vytúžená hračka? Preto som si pre vás pripravila výber tých najlepších.

Každé dievča je však individuálne, a preto na začiatku odporúčam urobiť si malý prieskum toho, čo dieťa (pre ktoré darček kupujete) zaujíma, koho obdivuje a po čom túži. Tento prieskum môže byť nápomocný pri rozhodovaní.

Vo všeobecnosti je dôležité, aby hračky:

 

  • vzbudili radosť a nadšenie
  • podporili správny vývin dieťaťa
  • boli primerané veku

Pre dieťa je možnosť hrať sa mimoriadne dôležitá, pretože sa vtedy učí novým zručnostiam. Definuje samé seba (kto som?), cvičí si fungovanie vo vzťahoch, spoločnosti či zaobchádzanie s predmetmi.

Hrajú sa aj deti, ktoré hračky nemajú. Často si ich vytvoria z obyčajných predmetov, ktoré nájdu doma či vonku. Majú totiž obrovskú predstavivosť.

Vy však svoje deti obmedzovať nemusíte. Môžete im zaobstarať to, čo pre svoj rozvoj potrebujú. Niektoré hračky sú tzv. „stálice“, po generácie ich nič neprekonalo.

10 tipov na darčeky pre dievčatá, ktoré nikdy nesklamú

#1: Kocky: Obyčajné drevené kocky rôznych veľkostí a farieb dokážu naplno povzbudiť predstavivosť a zmysel pre konštrukciu.

 

#2: Lego alebo iné manipulatívne hračky:  Rozvíjajú nielen jemnú motoriku, ale tiež kreativitu, schopnosť koncentrácie, orientáciu v priestore a pod.

 

 

#3: Bábiky spolu s oblečením: Dievčatá takto napodobňujú svoje matky a k bábikám pristupujú, akoby boli živé bytosti. S bábikami sa hrajú rôzne rolové hry a tým rozvíjajú svoju predstavivosť. Ak hľadáte bábiku, ktorá vašu princeznú zaručene poteší, kúpte jej obľúbenú Baby Annabell.

 

#4: Domček pre bábiky so základným nábytkom: Dom by mal byť dostatočne veľký, aby doň reálne dieťa mohlo vojsť.

#5: Detská kuchynka: Deti radi imitujú dospelých vo svojom okolí, a dievčatá najmä svoje mamy, ktoré často trávia v kuchyni veľa času. Vo svojej vlastnej detskej kuchynke majú možnosť realizovať sa a naviac im nehrozí žiadne nebezpečenstvo z porezania či popálenia.

#6: Rôzne druhy kostýmov: Pre deti sú mimoriadne dôležité rolové hry (hry na niekoho), Dievčatá sa tak môžu naraz premeniť na princezné, čarodejnice, postavičky z rozprávok a pod. Nemusia čakať na maškarný ples, aby boli tým, po čom túžia. Kostým si buď zakúpite, alebo si ho jednoducho vyrobíte doma. Internet je plný nápadov.

#7: Plastové zvieratká (z farmy, zoo) a postavičky: Deti dokážu stráviť hodiny vytváraním fariem, zoo či rôznych dramatických scén použitím malých zvieratiek či postavičiek. Opäť si trénujú svoju predstavivosť, zmysel pre realitu, kreativitu a učia sa.

#8: Umelecké pomôcky: Plastelína, prstové farby, tekutý piesok, farbičky, akrylové či vodové farby alebo farebný papier. Veľmi vhodné sú tiež kriedy a tabuľa. U dievčat sú veľmi obľúbené rôzne koráliky a gumičky, z ktorých si môžu vytvoriť ozdobné doplnky.

#9: Cvičebné pomôcky: Guma na skákanie, švihadlo, lopta, kolobežka, trojkolka či odrážadlo. Povzbudíte tak u detí rozvoj ich fyzických schopností a získajú dôveru vo vlastné schopnosti. Navyše každé dievča túži byť krásne a štíhle.

#10: Spoločenské hry: Rozvíjajú také vlastnosti ako je súťaživosť či spolupráca, plánovanie aj riešenie problémov. Nebojte sa k deťom pripojiť i vy. Odhalíte v sebe skryté dieťa a navyše zažijete spoločnú zábavu.

Hoci sa môže zdať, že tieto hračky nie sú typicky “dievčenské”, poviem vám jedno malé tajomstvo: Psychológovia zhodne tvrdia, že nie je dôležité striktne rozdeľovať hračky podľa pohlavia. To, s akou hračkou sa dieťa hrá neovplyvní jeho sexuálnu orientáciu.

Hračky pre deti sú v princípe všetky rovnaké. V závislosti od veku, najskôr rozvíjajú rôzne zmysly, podporujú jemnú či hrubú motoriku, predstavivosť alebo reč. Neskôr napomáhajú rozvoju rozumových schopností, pamäti, koncentrácie či sociability. Až jednotlivé vzory, farby, obrázky špecificky určujú, ktoré hračky sú určené pre dievčatá a ktoré pre chlapcov.

Tak to môžete urobiť so všetkými spomínanými odporúčanými hračkami. Napríklad pri kúpe kociek pre dievča zvolíte tie s obrázkom Ľadového kráľovstva. Ak hľadáte spoločenské hry pre celú rodinu, veľmi vhodnou alternatívou pre dievča je hra Frozen Monopoly Junior. Dievčatá milujú trendy rozprávky, ktorou Ľadové kráľovstvo nepochybne je.