Kto by si neprial mať oblečenie stále v takom perfektnom stave, ako keď si ho prinesieme z obchodu? Mnohokrát sa stáva, že práve pri nesprávnom praní stráca oblečenie na svojej kvalite.

Foto: Pixabay/stevepb


Čím viac prášku, tým lepšie? Všetko s mierou


Profesionálne čistiarne uprednostňujú jednoduchosť prania a mnohé z nich dokonca používajú menej pracieho prostriedku, než je najmenšie množstvo na odmerke. Ak sa trápite so škvrnami, skúste ich radšej vyčistiť odstraňovačom škvŕn namiesto pridávania ďalšieho pracieho prostriedku.


Pozor na nesprávne čistenie škvŕn


Pri praní škvŕn by ste ich nemali drhnúť krúživými pohybmi. Nesprávne čistenie škvŕn môže totiž nečistoty zapracovať hlbšie do látky. Odborníci odporúčajú jemne osušiť znečistenú oblasť odstraňovačom škvŕn a čistiť látku z vonkajšej strany škvrny smerom k stredu.


Uistite sa, že zipsy sú zazipsované


Pred praním oblečenia, ktorého súčasťou je zips, sa uistite, že je zips zazipsovaný. Zipsy môžu v práčke poškodiť iné veci. Ich zazipsovaním zabezpečíte, že nebudú ťahať a neroztrhajú ostatné veci. To isté platí pre suchý zips – buď sa uistite, že spolu pevne drží alebo oblečenie so suchým zipsom perte oddelene.

Foto: Pixabay/Miriams-Fotos 


Oblečenie obráťte naruby


Najlepší spôsob, ako zabrániť zbytočnému opotrebovaniu oblečenia počas prania, je obrátiť ho naruby pred vložením do práčky. Ochránite tým vonkajšiu časť oblečenia, na ktorej sa môžu nachádzať rôzne ozdoby, gombíky, flitre alebo potlač.


Čo skôr - nalakovať si vlasy alebo sa obliecť?


Vlasové prípravky a parfumy obsahujú alkohol a ďalšie zložky, ktoré môžu vyblednúť, odfarbiť alebo dokonca zafarbiť určité látky. Poškodeniu oblečenia sa vyhnete tým, že parfum, lak na vlasy alebo iné spreje použijete ešte predtým, ako sa oblečiete. Niekedy pomôže aj uterák – stačí si ho prehodiť cez ramená počas úprav účesu.


Zdroj: 7 Expert Laundry Tips That Will Save Your Clothes (onegoodthingbyjillee.com)

Foto: Pixabay, Pexels, Freepick; Titulné foto: Freepick/freepick_fabrikasimf