Leto je čas dovoleniek, výletov, dobrodružstiev. Potom, čo sa zatvoria brány škôl, sa deti už nevedia dočkať zážitkov z ďalekých, či blízkych krajín. Ak aj vás volajú diaľky, nahláste si v práci už konečne dovolenku, sadnite si k PC a vyberte miesto svojho tohtoročného letného oddychu. Nižšie uvedené cestovateľské tipy sú námetom, kam sa vydať za zábavou vrámci Európy.

Prenajmite si vilu v Toskánsku. Italia, Amore mio! Taliansko je jednou z krajín, v ktorej kamkoľvek pôjdete, vždy narazíte na niečo krásne výnimočné. Históriu, architektúru, more, mesto na vode, rozsiahle vinice, famózne jedlá, lahodné víno. Ak vás už omrzeli preplnené sektorové pláže na pobreží, kde letom vládne kultúra “hlava na hlave”, prenajmite si romantickú kamennú vilu v Toskánsku a objavujte neprvoplánové, no o to krajšie zákutia tejto krajiny. Vydajte sa do vinných pivníc na ochutnávku toho najlepšieho vína, namáčajte si focacciu do presláveného olivového oleja, k tomu zobkajte prosciutto a pecorino a nezabudnite na sladkú bodku panforte. 

Antibes. Ak túžite zatúlať sa na Francúzsku riviéru, no nechcete mieriť rovno do preplneného Nice či Cannes, zvoľte si zlatú strednú cestu a to doslova – mestečko medzi nimi dvomi, historické Antibes. Je jedným z najatraktívnejších a najzaujímavejších miest na Côte d’Azur. Svojím návštevníkom ponúka nielen malebný prístav a rozsiahle pláže, ale aj nádherné historické budovy, múzeá, vedecký park, tradičné trhovisko s lokálnymi dobrotami aj tradičnými výrobkami a množstvo reštaurácií. Kedysi trh s kvetmi, dnes mesto ktorého ekonomike dominuje cestovný ruch.

Schlaďte sa pri fjordoch. Čo je to vlastne fjord? Je to typ morského zálivu pochádzajúci z doby ľadovej, kedy sa roztápali ľadovce. Je to dlhý, úzky morský záliv, ktorý vznikol v hornatých oblastiach v blízkosti morí a oceánov prehĺbením údolia riek vplyvom tlaku zostupujúcich ľadovcov (zdroj Wikipédia). Ďaľšie fjordy nájdete vrámci Škandinávie aj vo Švédsku a Dánsku, no turisticky najnavštevovanejšie sú práve tie Nórske. Mnohé naše cestovné kancelárie poriadajú turistiku po Nórskych fjordoch, ale ak patríte medzi skúsených turistov, zvládnete to aj na vlastnú päsť. Lietadlom z Viedne do Oslo, odtiaľ vlakom do Bergen. Tam začína väčšina plavieb po západných Nórskych fjordoch. Ubytovanie zaiste nájdete cez Airbnb.

Navštívte ostrov v Stredozemnom mori. V ponuke ich máte hneď niekoľko: Sicília, Sardínia, Korzika, Cyprus, Kréta, Elba, Mallorca, Menorca, Rhodos, Lesbos, Kos, Korfu, Kréta, Kefalonia, Mykonos, Ibiza, Džerba, Samos, Zakynthos, Thasos, Ikaria, Malta, Gozo, Comino atď. Vyberať naozaj máte z čoho. Je to otvoreným horizontom, zvláštnym vzrušením z malého kúska pevniny obklopenej morom, alebo pocitom z úniku do diaľav, kde máme pod nohami úplne inú pevninu, alebo teda, aspoň si to navrávame? Ktovie. Tak či onak, objavovať ostrovy ľudí vždy lákalo a práve Stredozemné more nám ponúka hneď niekoľko čarovných ostrovov a ostrovčekov, ktoré môžeme toto leto prebádať. Či už si zvolíte tyrkysovú Sardíniu s jemným bielym pieskom a rozprávkovými plážami, históriou dýchajúcu Sicíliu, kde vzduch vonia horúcimi pomarančmi, pre rodiny ideálnu Mallorcu, hlučnú Ibizu, romantické Santorini známe bielymi budovami s modrými strechami, alebo orientom reznutú Maltu, všade objavíte tak trochu svet opradený rúškom tajomstva.

Choďte niekam, kde ste ešte neboli. A to myslíme doslova. Sadnite si k počítaču, prehľadajte všetky možné stránky s letenkami v akcii napr. Google flights, Momondo, Skyscanner, Letenky za babku, Pelikán atď a nájdite si miesto, kde ste ešte neboli. Život je príliš krátky na to, aby sme neobjavovali svet a chodili stále na tie isté miesta. Stačí byť časovo flexibilný a mať oči a uši otvorené. Dobré je tiež nechať si posielať do mailu akciové letenky, po ktorých sa len tak zapráši a väčšinou sa minú do pár minút.

Aké krásne miesto toto leto navštívite vy? Už máte vybrané, alebo sa spoľahnete na last minute, či akciové letenky?

Obrázky zdroj: pixabay.com