Ktorý matrac je ten správny pre vaše dieťatko? Pri výbere vás ovplyvňuje množstvo faktorov, napr. dobrá skladnosť, prenosnosť, antialergická úprava, odolnosť voči vlhkosti, ale i hrúbka detského matraca a jeho rozmery. 

Kvalitný matrac do postieľky je dôležitá súčasť výbavy

Nevýhodou detičiek je, že kým sa im nerozviaže jazyk, nedokážu nám povedať, čo sa im páči a čo nie. Práve preto je úlohou rodičov vžiť sa do drobného človiečika a zaobstarať mu komfort, aký si doprajú aj oni sami. To však neznamená, že má dieťatko spať na zónovom matraci s rôznymi stupňami tvrdosti. Telíčko novorodenca je také dokonalé, že by bol hriech pokaziť ho nevhodným matracom do postieľky. Rovnako nesprávne je, ak dieťatko spáva v rodičovskej posteli, teda na „dospeláckom“ matraci. Aby mäkučká detská chrbtica ostala krásne rovná a mohla sa zdravo vyvíjať ona i svaly, musí drobček ležať na stredne tvrdom rovnom povrchu, ktorý telu dopraje potrebnú stabilitu. Dieťa si však napriek tomu pohodlne poleží. Detské matrace majú ergonomické vlastnosti, váha tela sa na matraci rozloží tak, aby si oddýchla chrbtica i končatiny. Vaša úloha je teda s novou postieľkou rovno zaobstarať kvalitný matrac, ktorý jej rozmerovo zodpovedá (iný matrac je vhodný do detskej postieľky, iný do kolísky, iný zasa do cestovnej postieľky). Pre akú hrúbku sa rozhodnete, už závisí len od citlivosti monitora dychu. Postačujúca výška matraca do detskej postieľky je 8-10 cm. 

Zloženie detských matracov

Matrace do postieľky majú štandardne rozmery 120 x 60 cm, a pokiaľ nemajú špeciálnu nepremokavú povrchovú úpravu, rozumnou voľbou mamičiek je aj zadováženie nepremokavej podložky, ktorá zabráni drobným nehodám počas dlhého spánku. Jadro detského matraca zvyčajne tvorí kokosová doska, a tak ho nemožno poskladať alebo ohnúť. Ak teda plánujete  matrac často prenášať, lepšou voľbou sú skladacie matrace, vhodné i do cestovných postieľok. Kvalitné matrace do detskej postieľky sľubujú vysoký komfort pri spánku – moderné materiály zabezpečujú dobré odvetrávanie, tepelný komfort, popasujú sa s baktériami, roztočmi a plesňami, a keďže majú snímateľné poťahy (často i z pomaly horiacich materiálov), ktoré možno oprať, ľahko sa udržiavajú v hygienicky vyhovujúcom stave. 

Výrobcovia detských matracov nesmú používať ťažké kovy ani iné nebezpečné látky, ktoré by mohli poškodiť zdravie dieťatka. Matrace sa najčastejšie skladajú z molitanu, latexu, kokosových vlákien, pamäťovej peny alebo studenej elastickej peny a ich kombinácií. Penové matrace možno zrolovať, iba ak neobsahujú kokosovú dosku. Na výber ešte máte z taštičkových matracov alebo z obojstranných matracov, ktoré sa prispôsobia váhe dieťatka. Keďže ide o zdravie dieťatka, nehodno hľadieť na cenu detských matracov, ale predovšetkým na ich kvalitu.