S nástupom detí do škôl a škôlok sa opäť vracajú tradičné zdravotné problémy. Okrem bežných chorôb si deti často z kolektívov prinesú domov aj neželaných návštevníkov v podobe vší a hníd. Snaha o ich odstránenie je niekedy doslova nekonečný príbeh. Každodenné vyčesávanie a umývanie vlasov nemusí byť účinné a napokon to môže končiť ostrihaním vlasov. Existujú však aj jednoduchšie a zaručene účinné spôsoby, ako sa vší a hníd zbaviť! 

Tipy na rýchle odstránenie vší

1. Používajte olej! Ak sa rozhodnete vši vyčesávať, určite to nerobte „nasucho“. Použite olej, napríklad kokosový, ktorý nanesiete na pokožku hlavy a do vlasov. Olej ich zadusí a mŕtve vši a hnidy sa budú lepiť na hrebeň. Vyčesávanie bude omnoho účinnejšie. 

2. „Babské recepty“. Účinné sú rôzne zmesi s výraznou vôňou. Skombinujte napríklad majonézu a ocot a túto zmes naneste do vlasov a na pokožku hlavy. Po dlhšom pôsobení umyte vlasy šampónom.  

3. Vyskúšajte elektrický odstraňovač vší. Vyčesávanie je naozaj veľmi prácne a nie vždy stopercentné. Alternatívou je elektrický odstraňovač vší, ktorý ich z vlasov a pokožky hlavy odsáva. Máte tak istotu, že sa jednoducho zbavíte všetkých parazitov. Takýto odstraňovač vás zbaví nielen vší, ale aj vajíčok, teda hníd. Jeho použitie je jednoduché a samozrejme, bezbolestné. 

4. Prípravky z lekárne. Dostupné sú rôzne spreje, šampóny a ďalšie typy prípravkov, ktoré zahubia vši a hnidy bez toho, aby poškodzovali jemnú pokožku hlavy. 

5. Orechové listy. Majú výraznú arómu, ktorá odpudzuje nielen vši, ale napríklad aj blchy a kliešte. Z orechových listov spravte výluh a premývajte si ním vlasy. 

Tip na prevenciu

Ak viete, že v kolektíve, do ktorého dieťa chodí, sa vyskytli vši, určite dbajte o prevenciu. Pomôžu rôzne éterické oleje so silnou vôňou, ktorá je všiam nepríjemná. Do vlasov dieťaťa naneste napríklad šalviový éterický olej.