Ušetriť si nejaké to euro na horšie časy je dobrý nápad. Ak viete ako šetriť, horších časov sa nedočkáte a vaša finančná rezerva bude len a len stúpať. Viete na čom všetkom môžete mesačne ušetriť?

Babka k babke budú kapce – staré príslovie, ktoré ale platí aj v dnešných eurových časoch. Každý kto pracuje by mal byť schopný zo svojho platu ušetriť, či odložiť 10, 20, alebo 30% zo svojho platu – odporúčanie všetkých finančníkov, ktoré sa ľahko povie, ale horšie uskutoční. Ak sa ale nad svojim utrácaním zamyslíte možno zistíte, že sa to dá. Na to, ako sa naučiť šetriť peniaze nepotrebujete žiadnu školu, ani kurz.

Prvý krok – odložte si bokom

Hneď ako dostanete výplatu odložte si časť peňazí bokom. Vytvorte si rezervu, na ktorú jednoducho nesiahnete. Zo zvyšnými peniazmi hospodárte tak, aby ste vyžili celý mesiac do ďalšej výplaty. Prvý krát si odložte menšiu sumu (povedzme 50 euro). Ak so zvyškom pohodlne vyžijete ďalší mesiac si odložte viac ( 75, alebo 100 e). 

Takže ak hľadáte odpoveď na otázku ako najlepšie ušetriť peniaze – odpoveď je jednoduchá – nemať ich. Na vytvorenú rezervu nesiahajte, tvárte sa že neexistuje.

Druhý krok – obmedzte svoje návyky a zlozvyky

Obmedzte výdavky, na veci, ktoré nepotrebujete – piatkové posedenie v bare s priateľmi, každodenná káva s kolegyňou po práci v obľúbenej kaviarni, návšteva kina každý týždeň, … ak ich nedokážete zrušiť úplne aspoň ich obmedzte. 

Ak máte nejaké zlozvyky – fajčenie alebo pitie alkoholu obmedzte to, alebo sa ich zbavte úplne. Prepočítajte si koľko miniete na tieto „koníčky“ každý deň a prepočítajte si to na celý rok. Výsledná suma vás určite prekvapí. 

Tretí krok – cestovanie

Každý deň chodíte autom do práce a z práce? Okrem toho, že prispievate k znečisteniu životného prostredia míňate aj benzín, ktorý musíte dokupovať a zároveň opotrebúvate svoje auto.

Lístok na MHD vás bude stáť menej ako cesta autom. Auto využívajte len na dlhšie cesty, prípadne na veľké rodinné nákupy či výlety.

Štvrtý krok – nevýhodné pôžičky

Ak máte pôžičky, ktoré každý mesiac splácate pozrite sa na ne. Hlavne staršie pôžičky majú vysoké úroky a v súčasnej dobe sú absolútne nevýhodné. Splaťte ich – ak neviete ako môžete ich refinancovať. Požičiate si peniaze za výhodný úrok a zaplatíte nimi starý, nevýhodný úver. Mnoho bánk dnes takéto úvery poskytuje. Vaše mesačné splátky sa tak môžu znížiť a vy budete mať pár euro na odloženie si bokom. 

Piaty krok – kreditné karty

Kreditné karty majú jednu výhodu – nemáte peniaze pri sebe a ak nenosíte v peňaženke aj PIN tak v prípade krádeže o svoje financie neprídete. To je asi jediné plus na kreditných kartách. Ich veľkou nevýhodou je, že nemáte dostatočný prehľad o svojich peniazoch. Všade platíte kartou takže o tom, koľko ste minuli sa dozviete až keď sa pozriete na zostatok. 

Dajte si pozor na kontokorent – teda povolené prečerpanie. Týmto spôsobom sa ani nenazdáte a ste v dlhoch. Aj keď si banky zvyčajne za tento typ pôžičky nepýtajú úroky (ak ich vrátite do pár dní) nepodarí sa vám takto ušetriť ani cent. Ak si aj pozriete zostatok na svojom účte zobrazí sa vám aj so sumou, s ktorou môžete ísť do mínusu. Požiadajte banku o zrušenie a snažte sa vystačiť len s tým čo máte. 

Ak chcete vedieť ako ušetriť ohľadom bankomatových kariet ide to jednoducho. Vyberte si z účtu hotovosť napríklad na týždeň a kartu nechajte doma. Takto budete musieť hospodáriť len s hotovosťou, ktorú budete mať v peňaženke. 

Šiesty krok – energie

V domácnosti sa na energiách dá ušetriť vždy. Kvapkajúci vodovodný kohútik, pretekajúce WC či kúpeľ miesto sprchy každý deň ukroja z vášho rozpočtu časť eúr. Vymeňte staré batérie, alebo WC za nové. Nezabudnite ani na výmenu starých žiaroviek za úsporné, prípadne ak potrebujete kúpiť nový spotrebič investujte do takého, ktorého spotreba energie je v triede aspoň A+. 

Siedmy krok – potraviny

Ak neviete ako ušetriť na potravinách nemusíte dlho rozmýšľať. Stačí ak si osvojíte pár návykov a pôjde to už aj samé. 

Nakupujte so zoznamom  – doma si spíšte čo potrebujete a v obchode sa zoznamu striktne držte. Nekúpte nič viac. Na nákupy sa vyberte až keď ste sýti. Pokiaľ budete nakupovať hladní, kúpite toho oveľa viac.

Dajte prednosť pitnej vode z vodovodného kohútika pred kupovaním balenej vody. V našej krajine tečie z kohútikov pitná a teda zdravotne nezávadná voda, ktorá vám smäd zaženie rovnako dobre. 

Väčšie balenia potravín sa z finančného hľadiska určite oplatia. Pri ich kúpe si ale všímajte dobu spotreby, aby ste ich nemuseli neskôr vyhadzovať.

(alinka/PR, foto: pexels.com)