Kúpeľňa je z hľadiska náročnosti prác považovaná za jeden z najkomplikovanejších priestorov v dome alebo byte. Avšak, kvôli zvýšenej vlhkosti je ju potrebné opravovať pomerne často. Ak si ale vyberiete správne materiály a postup prác, na starosti s týmto priestorom môžete na niekoľko rokov zabudnúť. My vám prezradíme, čo by ste všetko preto mali urobiť. 

Hlavným nepriateľom je voda

Výber správneho materiálu pre kúpeľňu je jednou z hlavných úloh. Z hľadiska dekorácie budú najspoľahlivejšie dlaždice kombinované s vhodnou farbou steny. V miestach, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou na klasické omietky ale zabudnite. Nový sprchový kút alebo vaňu obkladajte dlaždicami. Sú vodotesné a ľahko sa k nim kombinuje sklo, plast, z kovov nehrdzavejúca oceľ, mosadz a chrómové povrchy. 

Aj keď je to dnes moderný trend, použitie dreva v týchto priestoroch minimalizujte, najmä v priestoroch s ich nedostatočnom vetraní. Ak mu nedokážete odolať, vyberajte si masív a k nemu správne nábytkové kovanie, ktoré vydržia aj tú najväčšiu záťaž. 

Použite hydroizoláciu

Okrem výberu materiálov odolných voči vode a vlhkosti je dôležité venovať pozornosť aj hydroizolácii. Aj zakryjete strop a ostatné časti kúpeľne ochrannou látkou, zabráni sa tým tvorbe plesní, ktoré môžu byť pre vaše zdravie nebezpečné. Kvalitnou hydroizoláciou sa navyše môžete vyhnúť a predísť nechceným nehodám z vytopenia susedov. 

Špeciálne osvetlenie nesmie chýbať

Na jeho inštaláciu by ste si asi mali pozvať odborníkov, no jeho výber zvládnete aj sami. Aj tu však musíte zvážiť niekoľko faktorov. Pohodlie a ochrana pred vlhkosťou sú najdôležitejšie. Moderné sú osvetlenia zabudované do samotného zrkadla, ktoré nesmie v žiadnej kúpeľni chýbať. Vhodné sú aj bodové modely, nikdy však nemiešajte viac tónov osvetlenia v jednej miestnosti. V kúpeľni bez okna sa bez dobrého svetla však nezaobídete, preto ho vyberajte správne a s ohľadom na výskyt vody a vlhkosti. 

O priestorové rozšírenie sa postará sprchovací kút, závesné WC a množstvo vhodne zakomponovaného úložného priestoru. Pri výbere doplnkov dbajte najmä na ich funkčnosť a nie krásu. V opačnom prípade budete mať s kúpeľnou viac starostí ako radosti.

(alinka/PR, foto: pexels.com)