Veľkú úlohu zohráva aj to, či vo vašom šatníku prevažujú kúsky vyrobené z prírodných materiálov alebo z umelých. Prírodné tkaniny sú totižto lepšia voľba. Ak však zaradíte do starostlivosti o oblečenie naše rady, polepšíte si bez ohľadu na to, z akých látok je odev ušitý.

Foto: Pexels/Muhammad-taha Ibrahim

Udržujte sušičku vlhkú


Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť tvorbe statickej elektriny, je zastaviť cyklus sušenia v sušičke skôr, ako bude oblečenie vo vnútri úplne suché. Vďaka tomu bude vnútri vašej sušičky viac vlhkosti, čím sa zabráni statickej elektrine a ušetríte aj náklady na energiu!

Oblečenie z rôzneho materiálu sušte oddelene


Syntetické látky sú náchylnejšie na hromadenie statickej elektriny ako prírodné tkaniny (napr. bavlna). Preto pred vložením mokrého oblečenia do sušičky oddeľte oblečenie z prírodných a syntetických látok. Módne kúsky vyrobené z prírodných tkanín vysušte ako obvykle. Čo sa týka syntetických tkanín, sušte ich samostatne buď v sušičke pri nízkej teplote, alebo ich vyveste na sušiak.

Foto: Pixabay/wilhei

Odevu pomôže aj čerstvý vzduch

Nepodceňujte výhody sušenia bielizne na vzduchu, najmä pokiaľ ide o syntetické tkaniny náchylné na statickú elektrinu. Sušiť oblečenie v sušičke má síce mnoho výhod, ale ak sa chcete zbaviť statickej elektriny, musíte na to vynaložiť mnoho energie. Sušenie vecí na čerstvom vzduchu vám preto ušetrí mnoho vrások.

Zaobstarajte si zvlhčovač


Nie je to len vlhkosť vo vnútri sušičky, ktorá môže ovplyvniť množstvo statickej elektriny vo vašej bielizni. Svoju úlohu totiž môže zohrávať aj vlhkosť v práčovni. Statický náboj môžete udržať na uzde tak, že zabezpečíte vo vašej práčovni vlhkosť a najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je spustiť zvlhčovač vždy, keď spustíte sušičku.

Tieto preventívne opatrenia vám zaručene pomôžu. Avšak ak hľadáte spôsoby, ako eliminovať statickú elektrinu mimo sušenie oblečenia, skúste naše ďalšie triky:

Zvlhčite si pokožku


Statická elektrina sa tvorí v suchom prostredí a ak je vaša pokožka pri obliekaní suchá, koledujete si o to, že vás oblečenie „odmení“ práve statickým nabitím. Situáciu vyriešite rýchlo a jednoducho tým, že si pokožku zvlhčíte telovým mliekom.

Foto: Pixabay/AdoreBeautyNZ

Použite kovový vešiak


Tie otravné elektróny navyše, ktoré sú zodpovedné za statický náboj na vašom oblečení, môžu by odstránené pomocou vodiča, akým je kov. Skôr ako si oblečenie dáte na seba, vezmite napríklad kovový vešiak a jemne ním prejdite po oblečení, ktoré je náchylné na vznik statickej elektriny. Uvidíte, keď si danú vec oblečiete, budete sa cítiť omnoho lepšie.

Zdroj: How To Get Rid Of Static On Clothes: 5 Easy Ways To Stop Static Cling
(onegoodthingbyjillee.com), Foto: Pexel, Pixabay, Titulné foto: Pexels/Andrea Piacquadio