Pre veľa detí je Štedrý deň najkrajším dňom v roku. Nastane večer pred Vianocami a ich nadšenie je tak obrovské, že sa im mnohokrát nedarí pokojne zaspať. Ako im môžete pomôcť so spánkom, aby mali ďalší deň dostatok energie na čakanie na Ježiška? Čítajte ďalej!

1. Spánková rutina

Najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako zaspia (nielen) deti bez problému, je dodržiavanie spánkovej rutiny. Nastavte im pravidelný režim! Presný čas, kedy musia zaľahnúť do svojho pelechu, vyšle dôverný signál do mozgu a začne proces zaspávania.

Majú aj napriek tomu problém zaspať, pretože sú ich očakávania z nadchádzajúceho dňa príliš vzrušujúce a mozgové závity nie a nie vypnúť? Vyskúšajte jednoduché pomôcky pre pokojné snívanie, ako napríklad lapač snov nad posteľou alebo aromatickú lampičku.

2. Fyzická únava

Vyčerpajte ich! Choďte spoločne postaviť snehuliaka, užite si spoločne korčuľovanie na rybníku alebo len zvesela vytvárajte snehových anjelikov. Fyzická aktivita príjemne unaví a urýchli zaspávanie.

A čo keď práve nie sú “Vianoce na snehu”? Zájdite si na dlhú prechádzku a kochajte sa vianočnou výzdobou rodinných domčekov alebo si užite korčuľovanie na umelo zasnežovaných klziskách.

3. Žiadna elektronika

Všetci vieme, ako sú dnešné deti závislé na svojich telefónoch, tabletoch či PC. Chcete mať istotu, že sa deti naozaj snažia zaspať a nevisia na internete? Prístroje im z izby odneste. Nezabudnite aj na vianočnú výzdobu izby! Vypínajte vianočné svetielka, ktoré pôsobia na spánok rušivo.

Pred spaním sa určite môžete spoločne v obývačke pozrieť na vianočné rozprávky, ale po nich im poprajte dobrú noc. Vyčíňanie s elektronikou im dovoľte maximálne 3 hodiny pred spaním.

4. Pozitívne myslenie

Vyjadrili deti obavy, že nezaspia kvôli obrovskému tešeniu, a zároveň neistote, či na ne Ježiško nezabudne? Učte ich pozitívnemu mysleniu už odmalička!

Upokojte ich, že list si Ježiško odniesol, takže má už darčeky určite pripravené. Zostaňte s nimi chvíľu v izbe, skúste s nimi počítať ovečky, naučte ich techniky relaxačného dýchania alebo vyskúšajte jednoduché meditácie vedúce k spánku. Odporučte im krátku mantru, ktorú si budú v posteli polohlasom opakovať. Napríklad “Čoskoro príde ráno.”