Upratať a reorganizovať celý byt, dom? Kedy to má človek stihnúť popri všetkých povinnostiach? Nemusíte sa zamerať na veľké upratovanie. Stačí, keď začnete malými krokmi, ktoré vás privedú k dokonalému poriadku.

Foto: Freepick

Nájdite oblečeniu nové miesto


Pozrite sa do svojho šatníka, do skrine a zistite, v čom je problém. Nemáte dosť miesta na ponožky? Presuňte ich! Vložte ich do inej zásuvky alebo ich presuňte na úplne iné police. Možno zásuvky preorganizujete na viackrát, ale garantujeme vám, že nakoniec nájdete usporiadanie, ktoré vám bude vyhovovať. Nebojte sa experimentovať a skúste aj iný spôsob skladania, aby ste čo najlepšie
využili dostupný priestor.

Zbavte sa nepotrebného šatstva

Nedostatok miesta? Zbavte sa vecí, ktoré nosíte len zriedka alebo ste ich na sebe nemali už roky. Môžete ich venovať niekomu vo vašom okolí, odniesť na charitu alebo predať za symbolickú sumu.

Upracte si špajzu


Keď začnete mať chaos aj vo vašej špajze, odporúčame vám začať upratovanie kontrolou dátumov spotreby. Pravdepodobne tam nájdete aspoň hŕstku potravín, ktoré dávno prekročili dátum spotreby. Ďalším užitočným krokom je premiestnenie objemnejších potravín z ich pôvodného balenia do dóz alebo iných nádob na uskladnenie potravín. Väčšie nádoby umiestnite na zadnú časť políc a menšie dopredu.

Foto: Pixabay/Filmbetrachter

Roztrieďte drobnosti v „zásuvke pre všetko“


Zdá sa, že takmer každý má doma čarovnú „zásuvku pre všetko“. Nachádza sa v nej milión drobností, ktoré nikde inde nemajú svoje miesto. Nájdete v nej lepiacu pásku, pravítko, ceruzky, perá, gumu, špendlíky, kalkulačku či maličký poznámkový blok. Najlepšie urobíte, keď tieto maličkosti vytriedite podľa kategórií. Kancelárske veci dajte na jednu kôpku, ďalšie zasa na druhú kôpku. K poriadku vám pomôžu aj úložné nádobky, ktoré sa vmestia aj do zásuvky.

Zaobstarajte si organizéry

Hromada papierov, ktorá obsahuje poštu a rôzne dokumenty, je bežným zdrojom neporiadku v domácnostiach. Pokiaľ si tieto veci neodkladáte do organizérov, môžete mať pocit, že boj s papiermi neustále prehrávate. Vyhráte len vďaka tomu, že nepotrebné papiere vytriedite a na dôležité dokumenty si zadovážite organizéry.

Foto: Freepick

Nemýľte si vstupnú chodbu so skladom


Končí zima a vy postupne vyťahujete jarné veci? Hromadia sa vám na kope čižmy, poltopánky aj tenisky? Spravte si poriadok a veci, ktoré už túto sezónu nevyužijete, odložte na iné miesto. Tým, že ich nenecháte pri vstupných dverách, získate mnoho miesta. Okrem toho je celkom praktické mať pri vstupe stojan na odloženie búnd, zavesenie dáždnikov, batohov alebo háčik na kľúče. Všetko dôležité budete mať hneď po ruke a ľahko to nájdete. Samozrejme, nespravte si zo stojanu skladisko tým, že tam budete vešať všetko naraz. Využívajte aj tento priestor s rozumom.


Zdroj: 7 Easy Tips For Organizing Clutter Hot Spots (onegoodthingbyjillee.com); Foto:Freepick