Dnešný sedavý životný  štýl nemá veľa benefitov. Medzi časté následky nedostatku pohybu patria napríklad problémy s pohybovým aparátom, najmä bolesti chrbta. Keď sa nepríjemné pocity objavia a aj pretrvávajú dlhšiu dobu, môže byť už neskoro. Preto ignorovať prvé bolesti sa naozaj neoplatí.

Prečo nás bolí chrbát?

Nie každá bolesť pôsobí rovnako, a v jej príčinách môžu byť tiež veľké rozdiely. Nepríjemné príznaky v prípade chrbta sú často vyvolané kĺbmi, väzmi alebo svalmi, ale vôbec nie je vylúčené ani to, že pochádzajú od stavcov alebo nervových koreňov. Čo sa týka samotného vzniku, niekedy je to len jeden zlý pohyb alebo presilenie, no rovnako môže naznačovať aj ochorenie chrbtice. K bolestiam chrbta vedie aj zlé držanie tela, čo je veľmi časté pri práci pri počítači. Síce k športu treba pristupovať opatrne, keď sa už nepríjemné pocity dostavili, nedostatok pohybu predstavuje veľké riziko ich vzniku.


Blahodarný pohyb

Ak chcete žiť zdravo, mali by ste sa pravidelne hýbať. Cvičenie má mnoho výhod, a medzi tie patrí napríklad to, že slúži ako prevencia bolestí pohybového aparátu. Určité typy športu vám pomôžu aj v štádiu, keď sa už nepríjemné pocity objavili.

Pilates sa odporúča v prvom rade preto, lebo je šetrný ku kĺbom. Nie je teda iba efektívnou, ale aj bezpečnou liečbou. Pomáha posilňovať svaly trupu, čo jednak pomáha zmierniť bolesti, no má aj preventívny účinok. Pravidelné cvičenie Pilates môže napraviť problémy spôsobené zlým držaním tela, urýchliť zotavenie po zraneniach a zbaviť sa dlhodobej bolesti.

Najklasickejšia forma pohybu proti bolestiam chrbta je plávanie. Voda zabezpečuje optimálne prostredie na pohyb, v ktorom netrpia kĺby. Aj tento šport má rôzne druhy, a nie je jedno, ktorý si vyberiete. Pri prsiach je prítomné napríklad riziko nesprávneho držania krku, preto sa až tak neodporúča. Znak je však veľmi účinný pri problémoch s chrbticou.

Ak radi skúšate aj menej známe typy cvičení, môžete sa rozhodnúť napríklad pre MTD, teda Mckenzieho metódu Mechanickej diagnostiky a terapie. Sústreďuje sa na posilnenie stredu tela, a takto lieči bolesti a zranenia chrbtice a periférií. Špecifikom a zároveň aj výhodou je to, že sa to deje pri asistencii fyzioterapeuta. Na internetovom portáli BezHladovania.sk si o tom môžete nájsť viac užitočných informácií, ako aj konkrétne cviky na bolesť chrbta.

Obkladom na akútne prípady

Pri dlhodobých problémoch a chronických bolestiach budete potrebovať pravdepodobne niečo „silnejšie“ ako obklad. No keď si situácia vyžaduje akútnu pomoc, je to vynikajúce riešenie. Dôležité je však to, aby liečba netrvala dlhšie ako 20 minút.

Studený obklad by ste mali aplikovať na bolesť spôsobenú poškodením svalov, napríklad keď sa natiahnu. Nepôsobí len ako analgetikum, ale zmierňuje i zápal. Teplý obklad zas pomáha pri stuhnutom svalstve.

Masáž nielen na uvoľnenie

Masáž je veľmi populárnou metódou proti bolestiam, a nie je to náhoda, pretože spája príjemné s užitočným. Pri správnom prevedení sa svaly chrbta uvoľnia, zmizne tak nahromadené napätie. Populárnou je napríklad švédska masáž, s ktorou majú pozitívne skúsenosti aj pacienti, ktorí sa sťažujú na chronické bolesti chrbta, ramien a krku. Pomáha pri svalovej adhézii, stimuluje hlbšie vrstvy kože, prekrvenie a regeneráciu spojivových tkanív.

Trochu menej príjemnou, no veľmi účinnou formou masáže je Tradičná čínska masáž. V tomto prípade sa odborník nesústreďuje na symptómy, ale hľadá ich pôvod a príčinu. Aplikuje sa cez oblečenie a mnohokrát môže byť bolestivá. No odmenou je uvoľnenie bolesti a spolu s ňou odstránenie ďalších zdravotných problémov (ktoré nemusia nijako súvisieť s pohybovým aparátom).

Podpora zdravia cez výživové doplnky

Bolesť chrbta môže byť spôsobená aj nedostatkom vitamínu D, preto vyšetrenie jeho hladiny v tele môže byť veľmi užitočné. V lete sa tento vitamín, respektíve skôr hormón v tele vytvára vplyvom slnečného žiarenia, no v zime je potrebné ho dopĺňať.

Ak bolesť chrbta je spôsobená zápalom, môžu vám pomôcť omega-3 mastné kyseliny, pretože zmierňujú zápal a tak sa bolesť výrazne znižuje. Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny sú najmä mastné ryby, ale ak sú bolesti už prítomné, radšej si zájdite do lekárne.

Vyrábajú sa aj potraviny na osobitné lekárske účely so špecifickými ingredienciami, ktoré je vhodné užívať pri bolestiach nervového pôvodu. Medzi také patrí napríklad Cemio AU!Block, ktorý je vhodný aj pri bolesti chrbtice nervového pôvodu.

(A/PR), zdroj fotiek: Freepik.com