Ak chcete v aute prevážať deti, musia sedieť jedine v autosedačke. Detské autosedačky im totiž poskytujú vysokú bezpečnosť a ochránia ich v prípade nehody na ceste, preto by jej používanie malo byť motiváciou na vytvorenie čo najbezpečnejšieho prostredia pre vaše ratolesti. Nezabúdajte však, že to sa výrazne znižuje, ak nepoužívate autosedačku ideálnu pre telesné proporcie a vek vášho dieťaťa! Dvojročné dieťa má celkom iné potreby ako desaťročné, preto je vždy najdôležitejšie brať do úvahy vek a vyberať len autosedačky v  “jeho” kategórii.

Vajíčko pre najmenších

Dieťatko prevážame v autosedačke od narodenia, preto je ich výber maximálne dôležitý. Autosedačky v tvare typických vajíčok sa v aute upevňujú vždy v protismere jazdy, vo výnimočných prípadoch aj na predné sedadlo pri vypnutom airbagu. Maminy často zvyknú k samotnej sedačke dokúpiť aj fusak do autosedačky, zavinovačku či pláštenku, ktorá dieťa ochráni pred chladom alebo daždivým počasím. Dbajte na výber vajíčka, ktoré nebude priťažké, manipulovalo by sa vám s ním náročnejšie a s vhodnými adaptérmi ho pripevníte na rám vášho kočíka. Necíti sa už vaše dieťa vo vajíčku pohodlne, pretože z neho jednoducho vyrástlo? Potom je čas na zmenu. Neriskujte bezpečnosť a komfort vášho dieťaťa, a akonáhle spozorujete, že tá najmenšia detská sedačka je už primalá, vymeňte ju za väčšie prevedenie. To predstavujú aj detské autosedačky od 9 kg do 18 kg. Sú ideálne pre deti od cca 9 mesiacov a často ich možno používať až do veku 4 rokov. Potom nasledujú sedačky do 36 kg alebo praktické podsedáky.

Vytvorte dieťaťu v autosedačke pohodlie

Je veľmi príjemné, ak sa dieťa počas cestovania autom, cíti komfortne, v autosedačke sa netrápi a “nie je mu dlho”. Polohovateľné autosedačky prihliadajú na hlavičku a chrbátik dieťaťa, dokážu mu vytvoriť ideálne podmienky tak, aby si mohlo v pokoji oddýchnuť alebo aj pospať, vďaka nakloneniu opierky. Ich pomoc oceníte najmä na dlhších cestách, kedy vďaka polohovaniu dokážete vytvoriť v aute provizórnu postieľku. Pri presunoch sa vám zídu aj sady pre cestovanie s dieťaťom, ktoré zahŕňajú označenie auta „Baby on board“, praktické sklíčko, v ktorom vždy uvidíte, čo robí váš drobec, užitočnú svetelnú clonu alebo vreckár, do ktorého umiestnite všetky potrebné detské pomôcky.