sada-003.jpgMilé mamičky, tak ako? Zvládli ste ušitie sady obliečok do postieľky? Verím že áno, však to bolo to najjednoduchšie. Dnes by sme si spoločne zhotovili baldachýn nad postieľku. Je to módny výstrelok, ale myslím si, že okrem toho, že je krásny, plní aj účel – dieťatko je chránené voči hluku, prievanu, slnečnému svetlu. Aj keď sa asi nevyužije dlhšie ako 1/2 roka na postieľke, pretože dieťatko sa začne staviať na nohy a mohlo by ho strnúť, aj tak má podľa mňa opodstatnenie.

Čo budete potrebovať: ak chcete zhotoviť len baldachýn, tak budete potrebovať 3,5 m bavlnenej vzorovanej látky, v prípade, že chcete robiť dvojfarebný, ako v mojom prípade, tak potrebujete aj z druhej farby rovnakú dĺžku (v takom prípade je to dosť neekonomické, pretože vám zostane veľký zbytok látky, tak si to skúste skombinovať s ďalšími vecami do sady, aby ste zvyšnú látku minuli), nite, nožnice, držiak na baldachýn, zvyšok hrubšieho vatelínu, 12cm dlhý biely suchý zips

Ako na to: V prvom rade operte látku, resp. vypláchajte vo vode teplej aspoň 40°C, aby sa vám po prvom opraní nezrazila. Vysušte a vyžehlite ju. Z modrej látky si vystrihnite dva pásy dlhé 170 cm a široké 102cm. Z druhej látky si vystrihnite tiež dva pásy dlhé 170cm a široké 32cm. Hnedú látku prišite zboku ku jednému modrému dielu, prehnite na polovicu a z vnútornej strany opäť prešite. Tak dostanete pekný bočný lem baldachýnu. To isté spravte na druhom diele.
Na strane, kde nie sú hnedé diely, látku po výške zošite, ale na vrchu nechajte otvor vysoký asi 20cm, začistite ho dovnútra. Baldachýn zhora aj zdola zahnite dovnútra a okraje prešite, aby ste ich začistili. Zo zvyšnej látky si vystrihnite pás dlhý 2 metre a široký 8 cm. Vo výške 10 cm od vrchu baldachýnu ho z vnútornej strany prišite tak, aby ste dostali tunel. Bočné strany nechajte otvorené.

sada-002.jpgOdmerajte si teraz šírku oka, ktoré bude umiestnené na držiaku baldachýnu a cez ktorý sa prevlečie baldachýn. Z modrej látky si vystrihnite pás takej šírky, ako je oko, ale pridajte 12 cm na zahnutie. Výška by mala byť 12 cm. Pozor na smerovanie vzorky! Látku otočte lícom dovnútra a prešite tunel vysoký 12cm. Prešite aj na jednej strane. Látku otočte, otvor zašite a celý pás prežehlite. Odstrihnite si dva suché zipsy dlhé 6 cm a prišite ich na oba konce tak, aby smerovali dva do vonkajšej a dva do vnútornej strany. Budú tvoriť zapínanie ozdobnej stuhy na vrchole baldachýnu.

Z ďalšieho zvyšku modrej látky si odstrihnite pás dlhý 16 cm a široký 8 cm. Látku otočte lícom dovnútra a prešite tunel široký 3 cm. Látku otočte, oba otvory priložte k sebe a z vnútornej strany prešite a celý pás prežehlite. Vznikol kruh, ktorý navlečte na dlhý pás, ktorý bude tvoriť ozdobnú stuhu. Na záver si z hnedej látky vystrihnite dva obdĺžniky o rozmeroch 23 x 14 cm, ktoré v rohoch zastrihnite do oblúčikov. Z vatelínu si vystrihnite obdĺžnik rovnakého rozmeru. Látku otočte lícom dovnútra, na spodnú stranu priložte vatelín a z troch strán prešite na šijacom stroji a začistite. Prevráťte, švy dobre povystierajte a prežehlite. Otvor zašite. Vznikol podklad na mašľu, ktorú navlečiete do krúžku, ktorý je upevnený na ozdobnom páse.

Baldachýn dobre prežehlite a navlečte na oko, ktoré upnite na držiak baldachýnu. Ozdobnú stuhu s mašľou umiestnite do stredu baldachýnu cez nazberkanú časť a na zadnej strane zapnite suchým zipsom.