p5088130Vždy som sa chcela naučiť robiť bazový sirup, ktorý robievala moja starká a veľmi nám vždy všetkým chutil. Tento rok určite nezabudnem spraviť si ho, ale aby som dovtedy nemusela kupovať sirupy z obchodu, ktoré sú samá “umelina”, rozhodla som sa, že skúsim spraviť sirupy aj z iných byliniek. Začala som púpavovým a žíhľavovým sirupom a sú výborné. Podbeľový som akosi nestihla, ale na budúci rok ho určite vyskúšam.

p5078115

Čo budete potrebovať: 4 litre byliniek (podbeľ, pŕhľava, púpavové kvety, mäta, medovka, bazový kvet, lipa…, 2kg kryštálového cukru, 10g kyseliny citrónovej, 1 balíček pomôcky na konzervovanie s obsahom kyseliny sorbovej, 2 litre vody
p5078114

Ako na to: Na jednu dávku si dajte do veľkého hrnca (ja mám 8 litrový) 2 litre vody, pridajte cukor a priveďte do varu. Po zovretí nechajte trochu vychladnúť a pridajte kyselinu citrónovú a pomôcku na konzervovanie. Dobre rozmiešajte a touto sladkou vodou prelejte bylinky. Túto zmes dajte do chladu na 24 hodín, párkrát premiešajte.
p5088129

Na druhý deň bylinky preceďte cez husté sitko alebo gázu (ja mám také vrecko na jemnú bielizeň a v ňom sa to dobre žmýka :-) )
p5088132

Môžete naplniť do fliaš a odložiť na chladné miesto. Mne z tejto dávky vyšlo 3,2l sirupu. Z púpavy je sirup žltý a zo žíhľavy jemnučko oranžový. Keď spravím z ďalších bylín, dám vám vedieť, ako to dopadlo. Prípadná usadenina na spodku fliaš nie je na závadu, sú to zvyšky peľu.

Kedy je najlepšie zbierať bylinky

Bylinka

Kedy zbierať
Podbeľ liečivý

marec – apríl
Púpava lekárska

apríl – jún
Pŕhľava dvojdomá

listy zbierame v máji, keď je pŕhľava mladá
Baza čierna

jún – júl
Medovka lekárska

jún – august
Šalvia lekárska

jún – júl
Lipa veľkokvetá

júl – august
Mäta pieporná

júl – september

Nezabudnite, že bylinky sa nezbierajú pri cestách, kde jazdia autá, pretože môžu obsahovať škodliviny.