11177-detska-izba-pre-chlapca-futbalVšetci rodičia túžia po tom, aby z ich potomka vyrástol vzdelaný a šikovný človek. A práve na rodičoch najviac záleží, či im bude dieťa robiť len samú radosť alebo ich naopak v živote pekne potrápi. Základom úspechu vo výchove je vytvorenie takého domáceho prostredia, v ktorom sa dieťa cíti bezpečne a môže sa všestranne rozvíjať.

Zariaďujeme izbičku

Ako teda dosiahnuť ideálnych podmienok pre zdravý vývoj dieťaťa? Začnite v jeho izbe. Tá by mala byť predovšetkým veselá. Už pri maľovaní detského kráľovstva preto voľte svetlé a teplé farby, navodzujúce príjemnú, útulnú atmosféru.

Nebojte sa zelenej, žltej alebo oranžovej, ktoré môžete aj vhodne kombinovať. Ak máte doma len chlapca alebo dievčatko, je rozhodovanie o niečo jednoduchšie. Farebné ladenie izby tak môžete prispôsobiť jeho pohlaviu.

Deťom prirodzene nevadí trošku “divočiny“, takže sa v ich kráľovstve môžete s farbami vyblázniť oveľa viac, než napríklad v obývačke alebo spálni. Vymaľované steny je potom dobré doplniť napríklad veľkoplošnými samolepkami s obľúbenými detskými motívmi alebo rovno nejakou veselou maľbou priamo na stenu.

Nezabúdajte na obrázky či plagáty. Tie môžu byť aj nenápadne výchovné, keď sa na nich dieťa učí napríklad poznávať zvieratá. To platí aj o veselých hodinách a ďalších podobných doplnkoch.

Farby vhodné do detskej izby

  • žltá
  • zelená
  • oranžová
  • modrá – pre chlapcov
  • ružová – pre dievčatá

Bezpečnosť predovšetkým

Nie je úplne jednoduché nakúpiť do izbičky funkčný a pritom pekný a vkusný nábytok. Najschodnejším riešením pre všetkých rodičov sú moderné detské izby “na kľúč”, vybavené všetkým potrebným od postele, cez šatníkovú skriňu, komodu, písací stôl so stoličkou, až po najrôznejšie police a poličky.

Vďaka kompletne zariadenej izbe jednak ušetríte veľa času venovaného vyberaniu každého kusu nábytku samostatne a vo finále tiež nemalú sumu peňazí. Celý rad takýchto izieb pre menšie i väčšie deti nájdete na www.mt-nabytok.sk.

Všeobecne je potreba venovať pri výbere detského nábytku pozornosť hlavne jeho bezpečnosti. Overte si u výrobcu, či majú použité materiály potrebnú atestáciu o zdravotnej a ekologickej nezávadnosti. Dbajte na to, aby mal nábytok zaoblené hrany, v prípade populárneho lamina ešte doplnené plastovými ABS lištami.

Skontrolujte, či z dosiek nikde netrčia žiadne spojovacie prvky, ktoré by mohli dieťaťu nepekne ublížiť. A v neposlednom rade sa presvedčte tiež o sile materiálov a kvalite remeselného spracovania, nech sa nábytok do roka a do dňa nerozpadne.

Na čom bude spať?

Otázka, ktorá môže rodičov zamestnať aj na dlhšiu dobu. Nákup detskej postieľky totiž opäť nie je úplne jednoduchou záležitosťou. Okrem voľby vyhovujúcich rozmerov, čo je akosi samozrejmé, je najväčším orieškom výber správneho matraca. Ten by nemal byť príliš mäkký kvôli správnemu vývoju detskej chrbtice, ale nie ani úplne tvrdý, aby sa na ňom spalo pohodlne.

Na trhu je k dostaniu rad druhov matracov pre deti a nemusíte vyberať práve ten úplne najdrahší s tým, že bude najlepší. Dobrú službu urobí aj kvalitný molitan (PUR), ktorý za posledné roky prešiel značným technologickým vývojom a spĺňa všetky nároky na kvalitné spanie.

Ak nechcete každé tri roky kupovať nové lôžko, rozhodnite sa pre detskú postieľku, ktorá sa dokáže zväčšovať spoločne s dieťaťom. Takzvaný rastúci nábytok je možné podľa potreby premontovať a na nejaký čas je potom zasa po starostiach.

Všeobecne by mala byť posteľ pre dieťa opäť predovšetkým bezpečná. To znamená vybavená zábranami proti spadnutiu na zem v spánku, bez ostrých rohov a hrán a doplnená vhodným nočným stolíkom, na ktorý si môže malý spáč odložiť všetko potrebné.

Sedieť sa musí zdravo

Ďalším orieškom pri vybavovaní izbičky môže byť pre rodičov výber stoličky k písaciemu stolu. Kým potomok nechodí do školy, postačí mu na maľovanie obyčajná drevená stolička s vhodne vysokým stolíkom. Akonáhle mu však nastanú školské povinnosti, je potreba zaobstarať kvalitnú detskú stoličku. Sedením pri úloh totiž bude tráviť podstatne viac času, než doteraz.

Aby sa detská chrbtica už od útleho veku vyvíjala zdravo, poobzerajte sa po takej detskej stoličke, ktorá túto požiadavku spĺňa. Čiže tej, ktorej sa hovorí ergonomická. Samozrejmosťou už je dnes možnosť plynulého nastavenia výšky sedadla, otáčanie celej stoličky, húpanie a rolovania na kolieskach. K tomu môže byť nastaviteľné aj operadlo, podrúčky, prípadne opierka hlavy.

Ide o to, aby stolička umožnila dieťaťu pretiahnuť si pri sedení chrbát, nohy aj ruky. Celý rad typov bezpečných ergonomických detských stoličiek opäť nájdete v bohatej ponuke e-shopu MT-nabytok.sk.

Prajeme vám pri zariaďovaní izbičky a výbere detského nábytku šťastnú ruku a pri výchove potomka veľa úspechov!