sada-006.jpgPo dlhšej odmlke spôsobenej veľkonočným obdobím je tu znovu čas vytvoriť si do výbavy pre bábätko ďalšiu potrebnú vec – chránič do postieľky. Slúži na to, aby sa bábätko v postieľke nebuchlo o tyčky postieľky, chráni pred prievanom a nedovolí padnúť hračkám pomedzi tyčky na zem.

Čo budete potrebovať: ak chcete zhotoviť len chránič, tak budete potrebovať 1,8 m bavlnenej vzorovanej látky šírky 140 cm, 90 cm hrubšieho vatelínu rovnakej šírky, nite, nožnice

Ako na to: V prvom rade operte látku, resp. vypláchajte vo vode teplej aspoň 40°C, aby sa vám po prvom opraní nezrazila. Vysušte a vyžehlite ju. Z modrej látky si vystrihnite obdĺžniky:
1) šírky 122cm a výšky 42cm – 2x
2) šírky 62cm a výšky 42cm – 2x
3) šírky 120cm a výšky 12cm – 2x na ozdobný lem

Z vatelínu si vystrihnite obdĺžniky šírky 122cm a výšky 42cm a šírky 62cm a výšky 42cm.

nakres.JPGDlhší a kratší obdĺžnik z modrej látky po šírke zošite tak, že dostanete 2 obdĺžniky šírky 182cm a výšky 42cm. Dostanete tak základ chrániča. Takisto si zošite vatelín po šírke. Na chrániči môžete trochu znížiť bočné strany tak, že si pomocou modrej kriedy vyznačíte vo výške 30cm znak a vyznačíte oblúk, ktorý potom odstrihnete.
Obdĺžnik šírky 120cm a výšky 12cm po šírke tiež zošite. Prehnite po výške na polovicu a boky zošite. Látku otočte na opačnú stranu, rohy dobre vyrovnajte a vyžehlite. Tento pás začnete prišpendľovať k lícovej časti vrchnej časti chrániča tak, aby ste robili zároveň záhyby v rozpätí cca 4 cm. Pás smerujte od jedného oblúka ku druhému nezošitou časťou dovonka.

Zo zvyškov látky si vystrihnite 8 obdĺžnikov rozmerov 62 x 8cm na uviazanie chrániča o postieľku. Pásy otočte lícom k sebe a po dĺžke zošite. Vznikne tunel, ktorý otočte naopak a oba konce zašite. To isté spravte so všetkými pásmi. Na chrániči, na ktorom je prišpendlený lem, si vyznačte tri rovnako široké diely, mali by ste mať 3 diely šírky 60cm (je to šírka postieľky). Jeden diel už vlastne máte vyznačený tým, ako ste spájali úzky a široký diel. Všetky pásy preložte na polovicu a začnite ich prišpendľovať ku chrániču tak, aby ste dali pásy do všetkých horných aj spodných rohov chrániča. Pásy smerujte dovnútra chrániča. Celý diel prešite.

Potom vezmite vatelín, položte si ho na zem, naň rozprestrite jeden diel chrániča lícom dole a na to diel s volánom tiež lícom dole. Všetky tri diely si prichyťte špendlíkmi a prešite na šijacom stroji tak, aby ste si na spodnej časti zavinovačky nechali otvor. Látku prevráťte lícom hore, rohy povystierajte a otvor zašite. Celý chránič v odstupe 5 cm od krajov prešite na stroji, aby ste dobre zafixovali vatelín. Chránič je hotový.