V roku 2015 sa Turecko snažilo ukradnúť srdce takmer 40 miliónom turistom. Na to, koľkým ho naozaj ukradlo, presná štatistika neexistuje. Toto číslo ho však robí 6. najnavštevovanejšou krajinou sveta. Môžete si tipnúť, ktoré štáty sú na prvý troch miestach. Jemný virbel na bubon a ohlásenie výsledkov – najnavštevovanejšou krajinou je Francúzsko s počtom turistov 83,7 milóna, na 2. mieste je USA a tretie je Španielsko. A čím je dovolenka v Turecku výnimočná?

Mix Európy a Orientu

Nie je žiadnym tajomstvom, že časť Turecka leží v Európe a časť v Ázii. Hlavné mesto, Istanbul, sa nachádza na oboch kontinentoch súčasne. Centrum mesta leží v Európe a tretina Istanbulu už v Ázii. Aj preto má mesto výnimočnú atmosféru – vidíte tu byzantskú architektúru s európskymi prvkami, vo vzduchu cítite orient a zároveň kus Európy. Teda okrem vône, ktorú šíria tradičné kávovary a vodné fajky. Aróma kávy a sladkého dymu zo shishe je typickým znakom že ste v Istanbule a vlastne v Turecku.

Trhy a ich život

Turecké trhy sú známe po celom svete. Je to hlavne vďaka tomu, že predavači milujú vyjednávanie. Turisti už menej, ale keď sa do toho ponoria, sú ako v tranze. Súboj dvoch kohútov, ktorí vedia, že sa dohodnú, ale robia všetko preto, aby si vydobyli čo najvýhodnejšiu cenu. Psychologické ťahy, návraty, krik, krútenie hlavou či šermovanie rukami. Aj toto môžete vidieť na tureckých trhoch, kde nájdete všetko od značkovej kabelky cez súčiastky na auto až po typické vodné fajky a tabak.

Príroda, ktorá vám ukradne všetky slová

Turecko nie je bohaté iba na krásne mestá, pláže a dovolenkové strediská. Príroda v Turecku je to, na čo nenájdete žiadne slová. Napríklad prírodné jazerá Pamukkale, ktoré z výšky vyzerajú ako polia s ryžou. Miesto ryže sú malé bazéniky plné minerálnej vody, v ktorej sa môžete okúpať a vychutnať si výhľad na okolité hory. Ďalším prírodným skvostom je Kapadócia. Pieskovcové skaly netradičných tvarov, v ktorých nájdete aj domčeky a tie tak trochu pripomínajú mravenisko. Pravidelne sa tam koná stretnutie milovníkov teplovzdušných balónov a ten pohľad skutočne stojí za to. Tak čo, oslovilo vás Turecko?