Neustále kýchanie, plný nos, rezanie očí... aj takto sa  môže prejavovať alergická reakcia na prach. Inšpirujte sa piatimi jednoduchými tipmi, ktoré sú účinné v boji proti takmer neviditeľnému nepriateľovi.

Vyzúvajte sa

V našich domácnostiach je ešte stále zaužívané, že pred vstupom dnu si vyzúvame topánky. A má to zmysel. Ak totiž necháte svoju obuv položenú na dobre umývateľnej rohožke pred dverami, zamedzíte vniknutiu nechceného prachu a nečistôt do vášho bytu či domu.

Vymieňajte uteráky aj obliečky

Priestor na spanie je živnou pôdou pre prachové roztoče. Zbavte sa alergénov tým, že budete dbať na zvýšenú hygienu. Postelnú bielizeň, ako aj uteráky či kúpeľňové podložky je dobré prať a meniť na pravidelnej báze, ideálne každý týždeň.

Foto: Pixabay/jackmac34

Zatvárajte okná a dvere

Môže to znieť zvláštne, ale vetrať netreba celý deň. Hoci je čerstvý vzduch naozaj skvelý, zvykne byť aj plný peľov a malých čiastočiek prachu. Okná a dvere preto nechávajte otvorené len keď je to naozaj treba, vetrajte radšej krátko a intenzívne.

Identifikujte lapače prachu

Niektoré povrchy zachytávajú minimum prachu, iné zas viac prachu. Na tie najväčšie pracholapače by ste si mali rozhodne posvietiť. Je dôležité ich identifikovať a následne im venovať zvýšenú pozornosť. Pravidelným umývaním alebo čistením môžete množstvo prachu eliminovať.  

Doprajte wellness domácim miláčikom

Foto: Pixabay/alektas 

Áno, aj naši milovaní štvornohí chlpáči prispievajú k množstvu prachu v našich domovoch. Na ich srsti sa usadzujú drobné častice, ktoré môžu robiť neplechu. Dobrou správou je, že tento problém sa dá eliminovať pravidelným kúpaním a kefovaním ich srsti.

Zdroj: 10 Tips For Preventing Dust (onegoodthingbyjillee.com),  Foto: Pixabay