O tom, že kokosový olej je skvelý na varenie, dnes už vedia mnohé gazdinky. Ešte lepší však môže byť v oblasti staroslivosti o zovňajšok. Nejeden kozmetický produkt, ktorý v súčasnosti nájdete v obchodoch, obsahuje práve kokosový olej ako jednu zo svojich primárnych zložiek. A to z dobrého dôvodu!

Foto: Pixabay/silviarita

Je antibakteriálny a antiseptický

Kokosový olej obsahuje nielen esenciálne mastné kyseliny, ale aj vysoký podiel kyseliny laurovej. Tá pomáha v ochrane pred škodlivými patogénmi, zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti. To je veľmi dôležité napríklad v boji proti proti akné, psoriáze či ekzému. Podľa niektorých štúdií by kokosový olej mohol mať pozitívny vplyv aj na udržiavanie zdravia ústnej dutiny.

Hydratuje

Túžite po super hladkej a hydratovanej pokožke? Nemíňajte peniaze na drahé telové peelingy, keď si môžete pripraviť účinný krém priamo doma. Stačí, ak zmiešate 1/2 šálky kokosového oleja s 1 šálkou cukru a dobre premiešate. Ak chcete, môžete pridať aj pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja pre intenzívnejšiu vôňu. Použite svoj domáci telový peeling z kokosového oleja raz alebo dvakrát týždenne, aby bola vaša pokožka super hladká a hydratovaná.

Foto: Pixabay/melati411

Čistí pleť

Kokosový olej dokážete využiť aj ako účinný odstraňovač šminiek. Stačí ak ho nakvapkáte na vatový tampón a prejdete ním po tvári. Následne len opláchnite vodou. Kokosový olej je dostatočne silný, aby odstránil aj vode odolný make-up, no zároveň je jemný k pokožke.

Zmäkčuje pokožku

Neviete si poradiť so zhrubnutou kožou, napríklad v oblasti chodidiel? Na pomoc prichádza kokosový olej. Naneste ho na nohy pred spaním, natiahnite si ponožky a nechajte pôsobiť. Pokožka bude čoskoro výrazne jemnejšia a hydratovanejšia!

Posilňuje vlasy

Použitie kokosového oleja sa osvedčilo aj v starostlivosti o vlasy. Dodáva im pružnosť, vitalitu a lesk, posilňuje ich. Štúdie ukázali, že kokosový olej má protiplesňové vlastnosti, čo môže pomôcť pri liečbe suchosti pokožky hlavy a predchádzať kvasinkovej infekcii, ktorá spôsobuje lupiny.

Nádherne vonia

Foto: Pixabay/RobbieWi

Sladká vôňa kokosu, to je niečo, čo vás prenesie do exotických krajín zaliatych slnkom. Aromatická verzia kokosového oleja sa uplatní najmä ako organická náhrada za telové krémy a obľúbená je aj pri rôznych masážach. Pre tých, ktorí  intenzívny kokos až tak nevyhľadávajú, sú dostupné aj neutrálne oleje bez vône.

Je univerzálny

Benefity kokosového oleja ocenia aj páni. Možno ho totiž využiť aj ako krém na holenie.  Stačí votrieť trochu oleja medzi prsty, aby sa roztopil, potom ho rozotrieť po pokožke a oholiť ako obvykle.

Zdroj: The Best Coconut Oil Beauty Hacks For Skin And Hair (onegoodthingbyjillee.com), Foto: Pixabay