Ak máte citlivé zuby, každý deň aspoň na chvíľu trpíte. Pri pití studeného, teplého, pri konzumácii sladkého alebo pri vyplachovaní úst príliš studenou vodou. Chcete sa toho zbaviť? Nemusí to byť až taký problém.

Pocit tŕpnutia pri bežných denných činnostiach spôsobuje odhalenie zuboviny – dentínu. Ten sa bežne nachádza pod zubnou sklovinou. V prípade krčkov pod ďasnami. Práve zubovina má na povrchu dentínové kanáliky, ktoré reagujú na podráždenie a aktivujú nervové zakončenia. V  tej chvíli cítite nepríjemnú bolesť.

Hlavnou príčinou odhalenia zuboviny je zlá technika čistenia zubov. Príliš veľké množstvo pohybov kefkou hore a dole spôsobí často ústup ďasna na krčku zuba, ktorý je už veľmi citlivý. Ďalším vinníkom môže byť erózia. Tú spôsobuje naleptanie zuba, za ktoré môže častá konzumácia kyslých nápojov a potravín. Ak ste v poslednej dobe podstúpili bielenie zubov, môžete sa stretnúť s krátkodobou citlivosťou. Tá však vymizne sama počas týždňa.

Je možné sa citlivosti zubov zbaviť?

Keď nič nezaberá, väčšinou si na citlivosť zubov zvykneme. Prestaneme piť veľmi chladené nápoje, ústa vyplachujeme vlažnou vodou a čokoláda už nebude mať v našom jedálničku miesto. Existuje ale aj iné riešenie.

Prvým krokom je osvojiť si správnu techniku čistenia zubov. Aktuálny stav tým neodvrátite, ale už sa nebude zhoršovať. So znížením citlivosti môžu pomôcť aj špeciálne zubné pasty. Nadštandardnú starostlivosť potom zubom doprajete buď pomocou Elmex gélu (k zakúpeniu v lekárňach) alebo gély GC Tooth Mousse s vysokým obsahom vápnika. Oboje sa používa po čistení zubov na noc. Ústa už sa nevyplachujú, aby mohol gél pôsobiť celú noc.

Nič z toho nepomáha? Skúste sa obrátiť na svoju dentálnu hygieničku. Citlivé krčky dokáže ošetriť špeciálnym „lakom“, ktorý zmierni citlivosť na niekoľko týždňov. V tomto prípade ani nedochádza k brúseniu zubov. Druhou možnosťou je zakrytie krčkov fotokompozitnou výplňou. Síce vyrieši problém s citlivosťou prakticky nastálo, je potreba ale miesto ošetriť podobne, ako keď sa vŕta kaz. Skrátka výplni urobiť miesto. Celkom výnimočne sa pristupuje k vybratiu nervov zo zubov, ale takmer žiadny lekár vám tento postup neodporučí.

(Alinka/PR) Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.eu