V dnešnom svete uponáhľanej modernej doby, v ktorom sa nám minúty strácajú medzi prstami a dni nám „bežia“, my žijeme. Žijeme svoje životy, máme prácu, máme rodiny, koníčky, a tak nie je nič zvláštne na tom, keď niekedy nevládzeme.

Začínať ráno s kávou v ruke a večer padať do postele mŕtvi od únavy je výsledkom tejto doby. Je však na každom z nás, aby uchytil život do vlastných rúk a niečo s ním aj robil.

Spoznajte svoje telo

Nechceme vám hovoriť o žiadnych spirituálnych cvičeniach či niečom „nadprirodzenom“, čo môžete zažiť, ak ste členom nejakej sekty či spoločenstva. Chceme vám  hovoriť o tom, že vy sami na základe poznania vlastného tela môžete priniesť zmeny do svojho života na takej úrovni, že sa budete cítiť lepšie nielen psychicky, ale aj fyzicky.

Vo svete známy biohacking

Termín biohacking nie je vo svete vôbec neznámy. Je však pravdou, že u nás v Európe, na Slovensku, je ešte v plienkach a mnohí o ňom ani netušia. Ide však o jednoduché „hacky“, ako zlepšiť svoju životosprávu. Možno tento pojem vo vás vzbudzuje dokonca negatívne konotácie, opak je však pravdou.

Hacknite svoje telo, nie počítač

Slovo hackovať poznáme najmä zo sveta počítačov, kde tento pojem znamená nabúranie sa do systému, avšak s cieľom vylepšiť ho. Dnes sa v mnohých politických kampaniach najímajú vlastní hackeri, ktorí sa snažia dostať do systému, a tak si politické tímy dávajú za cieľ neustále sa zlepšovať. Presne o to ide aj pri biohackingu.

Začnite tým, že spoznáte svoje telo

Ak chceme byť presní, biohacking je systémový prístup a prevzatie kontroly nad vlastnou energiou, výkonom a zdravím. Laicky ide o to, že si „hacknete“ svoj organizmus, čím získavate kontrolu nad takými systémami tela, ku ktorým by vedomie nemalo nikdy prístup.

Biohackeri sú také typy ľudí, ktorí sa snažia spoznať svoje telo a následne ho vylepšujú. Takže na začiatku cesty zvanej biohacking je najdôležitejšie poznať sa. Nepúšťať sa bezhlavo do experimentovania so svojím telom, môže sa stať, že začnete zlepšovať niečo, čo ani nie je potrebné, v horšom prípade si privodíte zdravotné problémy.

Urobte si krvný obraz

Začiatky by mali byť venované vyšetreniu vášho tela. Pokojne si nechajte urobiť krvný obraz, aby ste vedeli, kde máte medzery. Nezačnite bezhlavo dopĺňať vitamíny zaradom, môže sa stať, že pri niektorých budete mať hraničné hodnoty vedúce k toxikácii. Krvný obraz vám napovie, čo je potrebné zlepšiť.

Musíte poznať svoj organizmus, aby ste vedeli, ako ho vylepšiť

Dôležité je takisto pripomenúť, že každý sme iný. Biohacking je o individuálnom prístupe, vytvorení si toho „naj“ pre seba samého, keďže to robím hlavne preto, aby som dokázal prijímať a zvládať všetko, čo daná doba odo mňa vyžaduje. Niekto je ospalý, niekto sa nevie prebrať z jarnej únavy už rok, niekoho zas môže trápiť vysoký cholesterol či obezita. Na otázku, čo vás trápi, si odpovedajte sami. A takisto si sami hacknite svoje vlastné telo tipmi, ktoré vám pomôžu.

Nepriestrelné produkty na ceste biohackingu

Ako hacknúť svoje telo sa môžete dozvedieť aj z powerlogy, ktorého koncepcia je postavená na kvalitných produktoch. Práve tie vám môžu pri vašom biohackingu veľmi pomôcť. Niektoré vám môžu na prvé počutie znieť čudne, niektoré ste sa možno jednoducho báli zaradiť do vášho každodenného života. Hacknúť sa dnes môžete jednoducho, stačí sa spoznať a, samozrejme, byť informovaný.

Kombo, ktoré musíš vyskúšať

To, že niektorí začínajú deň kávou, nie je ničím výnimočným, začať ho však kávou s maslom či MTC olejom sa už celkom normálne zdať nemusí. Pritom MTC olej produkuje veľké množstvo energie zo zdravých tukov, ktoré v našom tele nie sú prítomné. Takáto kombinácia vás nielen nakopne, ale prebudí aj váš mozog, ktorý bude „ready“ celý deň. Ak si do svojho jedálnička okrem MTC oleja zapíšete aj kolagén proteín, efektívne zlepšíte svoju životosprávu.

Biohackingové tipy

Hacknúť svoje telo môžete aj veľmi jednoducho, a to pohybom. Čerstvý vzduch ešte nikomu neublížil Pravidelným pohybom môžete svoje telo pekne zregenerovať, slnko vám dodá potrebný vitamín a vy tak napredujete.

Spať dobre a kvalitne nedokáže každý z nás. Počas dňa riešite náročné úlohy, ktoré majú zaiste dopad aj na váš organizmus. Dopriať si dostatočne dlhý spánok, počas ktorého si vaše telo naozaj odpočinie, môže znieť neuveriteľne, no ak sa o to pokúsite, určite budete pozorovať na sebe pozitívne zmeny.

Začnite dýchať správne

Biohacking je často označovaný aj ako neviditeľná strava. Strava pre naše telo, ktorá ho nakopne a pomôže zvládať všetko, čo dnešná doba vyžaduje. Medzi takúto neviditeľnú stravu biohackeri zaraďujú aj dýchanie. Áno, väčšina z nás totiž nevyužíva svoju dýchaciu kapacitu naplno a dýcha tak povrchne. V niektorých štátoch majú zriadené takzvané „dýchacie miesta“ či cvičenia, ktoré sú určené najmä tým, ktorí sú vystavovaní stresu v práci. V biohackingovej terminológii ide o „flow state“.

Biohacking je založený na koncepte, že čo vkladáte do svojho tela, to má veľký dopad na to, ako sa cítite. To znamená, že ak chcete zlepšovať výstupy, pozrite sa najprv na vstupy. Ak sa rozhodnete pre biohacking, musíte si uvedomiť, že ste na všetko pokusným králikom. Biohackeri sú ľudia, ktorí sa učia najmä zo svojich experimentov a skúseností. Začnite už dnes. Vyberte si jednu oblasť a hacknite sa.