birthday

Narodeninová pieseň Happy Birthday

Pieseň „Happy Birthday“ má viac ako sto rokov. Bola napísaná v roku 1893 dvoma sestrami, Patty a Mildred Hillovými“, ktoré boli učiteľky v Louisville, Kentucky. Melódia bola pôvodne ranný pozdrav ich študentom s názvom „Dobré ráno všetkým“ (“Good Morning To All.”) Text získal autorské práva v roku 1935, 11 rokov pred úmrtím Patty a vlastnícke práva doteraz zarábajú obrovské peniaze. Súčasné autorské právo je v rukách Warner Communications. Kúpili ich v roku 1989 za viac ako 22 miliónov dolárov.
Pieseň Happy Birthday je známa na celom svete a bola preložená do desiatky ďalších jazykov. Je jedna z troch najobľúbenejších piesní v anglickom jazyku.

História narodeninových sviečok

Gréci vraj začali umiestňovať sviečky na narodeninové torty, aby vyzerali ako žiariaci mesiac, keď ich ponúkali ich bohyni mesiaca, Artemis. Nemci, ktorí boli kvalifikovaní výrobcovia sviečok tiež umiestňovali sviečky na ich torty, ale z náboženských dôvodov.

Narodeninové pohľadnice

Tradícia posielania narodeninových pohľadníca začala v Anglicku asi pred 100 rokmi. Pôvodne boli často pohľadnice posielané ako „ospravedlnenia” keď osoba niekoho nemohla osobne navštíviť.

Narodeninové balóny

Predpokladá sa, že prvé balóny boli detské hračky vyrobené zo zvieracieho mechúra a/alebo čriev, často naplnené vodou. Astékovia mali vo zvyku plniť vzduch do čriev obetovaných mačiek, stočiť ich do zvieracích tvarov a ponúkať ich bohom ako obeť. Balóny na hranie boli predstavené priekopníkom gumové priemyslu Thomasom Hancockom.
Európski šašovia a trubadúri vraj niekedy nafukovali črevá nedávno zabitých zvierat a „zabávali“ nimi. Je predpoklad, že odtiaľto pochádza súvis s oslavami modernej doby, na ktorých sa používajú balóny.

Narodeninková torta

Jedna teória o pôvode narodeninovej torty je, že súvisí s Grékmi, ktorí piekli okrúhle koláče predstavujúce mesiac v splne pre ich bohyňu Mesiaca, Artemis. Umiestňovali na tortu sviečky, aby žiarila podobne ako Mesiac.
Nemci si tiež pripisujú prvenstvo používania torty a sviečky. Používali sladkú, vrstvenú tortu a dávali veľkú sviecu do stredu, aby predstavovala “svetlo života.” Niektorí ľudia veria, že dym zo zahasenej sviečky nesie ich narodeninové želanie až do neba.

Narodeninové oslavy a párty

Kedysi sa organizovali oslavy narodenín, pretože ľudia verili, že ľudia v deň narodenín zvlášť priťahovali zlých duchov. Spočiatku to boli len králi, ktorí boli uznaní za dostatočne dôležitých, aby mali narodeninové oslavy. Priatelia a rodina mali byť prítomní na oslave a priniesť dobré myšlienky a priania, aby ich ochránili pred zlom.
Dávanie darov prinieslo ešte viac veselej radosti na odrazenie zlých duchov. Ako išiel čas, deti sa začali zúčastňovať narodeninových osláv. Tradícia detských narodeninových osláv začala v Nemecku.
Najväčšia súkromná narodeninová oslava, ktorá sa kedy udiala, bola v roku 1970 pre plukovníka Harlana Sandersa k jeho 89. narodeninám. Akcie sa zúčastnilo viac ako 35.000 ľudí.