Mnoho mamičiek presne nevie, kedy a ako deti odplienkovať. Všetci dobre vieme, ako sa deti vedia zaťať a aké je to s nimi niekedy náročné. Každé dieťa je však iné a každé prijíma zmeny iným spôsobom. Ako teda postupne odučiť dieťa od plienok a kedy je najvhodnejšie s tým vôbec začať?
Správny čas na odplienkovanie
Nikde nie je presný návod, podľa ktorého by ste mali svoje dieťa v presne vymedzený čas odplienkovať. Každé dieťa je individuálne, a tak k nim treba aj pristupovať. Jedno je však isté. Ak si ešte dieťa nevie uvedomiť, kedy je čas ísť na nočník, nemá zmysel začať ho odúčať.
S odplienkovaním ako takým sa však väčšinou začína v období okolo jedného roka. Približne rok a pol staré dieťa by si už malo vedieť uvedomiť, že cikať či kakať sa chodí na nočník. V tomto období je už dosť zrelé na to, aby ste ho mohli od plienok odučiť. Takým stropom sú dva roky, kedy by to deti mali už zvládnuť.
Ako dieťa odučiť od plienok
Ako sme už vyššie načrtli, každé dieťa je individuálne a každé reaguje na zmeny a nové veci iným spôsobom. Existuje mnoho spôsobov, ako dieťa odučiť od plienok. Nie všetky však budú fungovať práve pri vašom drobcovi. Najlepšie, čo môžeme pri odplienkovaní urobiť, je ísť na to postupne.
Choďte na to postupne
Asi najdôležitejšie pri odplienkovaní je, aby ste na to išli postupne. Je pritom viac-menej jedno, akým spôsobom to urobíte. Hlavné je, aby ste im plienky zrazu nezobrali a násilím ich nútili chodiť na nočník.
Pripravte ich na nočník postupne. Dieťa to tak nebude brať násilne a určite ho to zaujme viac, ako keby ste ho do toho nútili. Po zobudení ho jednoducho skontrolujte a ak necikalo ani nekakalo, posaďte ho rovno na nočník. Pomaly si tak naň bude privykať a časom sa samo vypýta, ak bude cítiť, že potrebuje cikať či kakať. Pri výbere nočníka si je dôležité zamerať sa na správnu veľkosť a materiál. Pre chlapcov sú nočníky, ktoré majú vyvýšený predný okraj, ktorý dievčatká nepotrebujú. Zadná časť by mala byť vyvýšená, pre komfortnejšie sedenie vášho babätka. V dnešnej dobe sú na trhu už nočníky, rôznych tvarov či farebných prevedení.
Trpezlivosť prináša svoje ovocie
Keď už ho učíte na nočník, vždy počkajte, kým sa vyciká či vykaká. Keď budete zo začiatku pri ňom, budete ho vedieť naučiť, ako ho má správne používať. Postupne sa tak do toho dostane a už vám ani nebude oznamovať, kedy ide na nočník.
Buďte mu príkladom
Deti si berú príklad od svojich rodičov, takže ak uvidia, že chodíte na toaletu aj vy, postupne vás začnú napodobňovať. Na začiatku tak môžete svojho drobca zobrať na toaletu s vami a jeho pritom posadiť na nočník. Prejde si tak celým procesom, spolu si umyjete ruky a na vašom príklade zistí, ako to celé funguje.
Miesto kritiky chvála
Po vykonaní potreby na nočníku ho vždy pochváľte. Zo začiatku vám možno nebude chcieť na nočníku ani sedieť, no časom sa to naučí. Treba mu dať iba čas. Kľudne ho nechajte, aby si so sebou zobral svoju obľúbenú hračku.
Ak sa mu aj potreba nepodarí, určite ho nekarhajte, ani ho tam nenúťte ostať, kým ju nedokončí. Mohlo by si k tomu vytvoriť zlý vzťah.
Plienky cez noc – áno alebo nie?
Ak sa aj vaša ratolesť naučí chodiť na nočník, v noci platia iné pravidlá. Deti ešte nemusia dokázať kontrolovať svoje potreby a vo väčšine prípadov sa budú v noci pocikávať. Niektorí plienky na noc dávajú a iní nie. No ak sa vám dieťa pociká, môže sa za to začať hanbiť a bude sa chcieť k plienke vrátiť.
V začiatkoch je teda lepšie nechávať im na noc plienku a iba cez deň ich učiť na nočník. V prípade, že budete ráno vidieť aj niekoľko dní po sebe vždy suchú plienku, môžete dieťa skúsiť uspať bez nej. Vo väčšine prípadov tak ľahko prejde do bezplienkového režimu aj počas noci.
Odplienkovanie nie je náročné
Odučiť dieťa od plienky nie je tak ťažké, ak viete, ako na to. Ak ho odstavíte vo vhodnom čase, bude to takmer bezproblémové. Držíme vám teda palce, aby to aj u vás prebehlo čo najhladšie.