Niet pochýb o tom, že príchod nového člena domácnosti zmení všetko. Ovplyvňuje každú rovinu rodinného fungovania, medzi nimi samozrejme i financie. Ak pociťujete mierne obavy z toho, či to zvládnete, je to prirodzené. Máme pre vás niekoľko tipov, ako viete ušetriť aj vtedy, keď sa vám narodí bábätko, a to aj v takom prípade, ak váš rodinný rozpočet na to nie je stopercentne pripravený.

Finančná rezerva za každých okolností

Nejaké nové výdavky musíte riešiť už pred príchodom dieťaťa: poplatky za zdravotné služby, zmena stravy, tehotenské oblečenie, kúpa výbavičky do pôrodnice atď. Aby výrazne nezaťažovali rodinný rozpočet, mali by ste začať sporiť čím skôr, ideálne už pred plánovaním tehotenstva. Podľa finančných expertov aj to veľa spraví, ak si každý mesiac odložíte 10 % svojho platu. Pred príchodom bábätka by sa však malo zvýšiť toto percento čo najviac, pretože bezpečnostná rezerva v tomto prípade je ešte dôležitejšia ako predtým: odporúča sa odložiť si do „trezoru“ sumu, ktorá pokryje vaše výdavky na 3-12 mesiacov.

Ak vám to nie je úplne proti srsti, určite využite aj možnosti pasívneho príjmu. V závislosti od vašich individuálnych preferencií môžete svoje peniaze investovať do krátkodobých štátnych cenných papierov a dokonca aj fondov peňažného trhu. Výhodné je každé riešenie, ktoré je flexibilné a pri ktorom môžete očakávať čo i len minimálny výnos.

Nie je na škodu poradiť sa s odborníkmi na financie. Dohodnite si individuálnu konzultáciu s finančným poradcom, no veľa spraví už aj to, ak sa začnete aktívne zaujímať o svet financií. V dnešnom online svete naozaj nie je komplikované dostať sa k potrebným informáciám, akurát si dávajte pozor na to, aby ste čerpali z relevantných zdrojov. Navštívte napríklad internetový portál Financer.sk zameraný na porovnávanie finančných produktov prostredníctvom trikov a tipov pre bežných ľudí. Dozviete sa napríklad to, čo je pôžička pre nezamestnaných, aké má výhody a nevýhody, ale aj presný návod, ako ju môžete získať jednoducho.

Udržateľnosť vám ušetrí peniaze

Prať a žehliť textilné plienky veru nie je nič zábavné. No viete, koľko peňazí vám to môže ušetriť? Z dlhodobého hľadiska totižto ide o najnákladnejšiu položku. Nemusíte úplne vylúčiť jednorazové plienky, no určite sa oplatí limitovať ich kúpu na najnevyhnutnejšie situácie. To isté platí aj na jednorazové utierky, ale aj kozmetické pomôcky pre dospelých, napríklad vložky alebo vatové tampóny. Všetky tieto predmety sú nahraditeľné prateľnými verziami.

Udržateľný životný štýl má skutočne mnoho benefitov nielen pre životné prostredie, ale aj v kontexte financií. Ak sa rozhodnete napríklad pre detské oblečenie z druhej ruky, môžete mať plnohodnotný detský šatník za pár eur.

Minimalistická reorganizácia bytu

Príchod dieťaťa si vyžaduje reorganizáciu bytu. V prvých mesiacoch ešte nejde o bezpečnostné opatrenia za účelom vyhnúť sa drobným nehodám, veď novorodenec je väčšinu času vo svojej postieľke. Nejaké malé úpravy je ale dobré absolvovať čo najskôr a s tým, že na týchto by ste nemali šetriť ani pri nízkom rozpočte. Jednou z týchto modifikácii je napríklad protišmyková dlažba. Aj keď nebývate v rodinnom dome a podmienky prostredia v okolí vášho bytu nemáte pod kontrolou, môže byť nápomocná aj pre vás.

Budete potrebovať aj nové kusy nábytku. Keďže ide o celkom veľké položky, určite rozhoďte siete v rodine a medzi svojimi známymi. Niektoré veci si pokojne kúpte z druhej ruky, no iba také, ktoré sa dajú bezpečne dezinfikovať. Navštívte internetové portály zamerané na predaj použitých predmetov alebo skupiny určené na výmenu (swap) na sociálnych sieťach.

Tu je ale dôležité vedieť odolať pokušeniu hromadiť. Aj keď sa k niečomu dostanete za veľmi nízku cenu alebo úplne zadarmo, správajte sa k danej veci ako keby ste ju mali za plnú sumu. Vytvorte si zoznam s položkami, ktoré skutočne potrebujete a uveďte aj ich presný počet. Nezabudnite ani na presné rozmery a estetické faktory.

Čo sa týka výzdoby, vsaďte na minimalizmus. Ušetrí vám to peniaze, navyše príliš veľa vizuálnych stimulov môže pôsobiť na dieťa rušivo. Zvoľte upokojujúce odtiene, jemné materiály a zíde sa vám aj kvalitná farba na stenu. Do maľovania sa pustite ešte pred príchodom dieťatka. Nakupujte od overeného predajcu so zreteľom na dobrý pomer ceny a kvality.

Zdroj fotiek: Freepik.com (A/PR)