Dobre, zdravo a efektívne spať sa pre niektorých ľudí v dnešnej dobe stalo doslava luxusom. Takmer jedna tretina dospelej populácie na Slovensku trpí poruchami spánku, ktorých spúšťače môžu byť psychologické, ale aj fyziologické. Pri čísle jedna tretina však ešte chvíľu zostaneme, pretože presne to je doba, ktorú približne zo svojho života prespíme. Je šialené, keď sa zamyslíme nad tým, aká je tá doba naozaj dlhá. Ako si ju však čo najviac skvalitniť?
Vedeli ste, že… Medzi poruchy spánku sa okrem nespavosti (insomnie), ktorou trpí najväčšie percento, zaraďuje napríklad aj chrápanie, narkolepsia či syndróm nepokojných nôh?
Nedostatok spánku nám skracuje život
Internet je v súčasnej dobe doslova presýtený rôznymi šokujúcimi príbehmi o ľuďoch, ktorí už niekoľko desiatok rokov nespali. Jediným šokujúcim faktom na tom všetkom je však asi len to, že niekto uverí všelijakým nepodloženým mýtom a tvrdeniam len preto, že jeho brata susedy svokra povedala. Alebo preto, že to píšu tie internety, pretože čo nájde Google, to tak predsa musí byť! Opak je však pravdou.
Nedostatok spánku spôsobuje ťažkosti so sústredením a vedie k celkovej podráždenosti a nepohode počas celého dňa. Okrem toho, že na svojich blízkych začnete zazerať len preto, že vám povedali dobré ráno, vedie nedostatok spánku k celému súboru porúch, medzi ktoré patria aj poruchy činností viacerých sústav v organizme. Tragické následky môže mať aj tzv. mikrospánok, ktorý sa častejšie vyskytuje pri vykonávaní monotónnej činnosti.
Lieky na spanie – posledný krok
Po tabletkách na spanie zvyknú ľudia siahať zväčša ako po poslednej možnosti, ktorá im pomôže sa so svojím problémom vysporiadať. Problémom zostáva fakt, že sa daní ľudia nezameriavajú na nespavosť komplexne a nesnažia sa nájsť jej príčinu, ale skôr venujú pozornosť odstráneniu následkov, respektíve ich zaujíma len to, ako v danú chvíľu efektívne a čo najrýchlejšie zaspať.
Zdroj: Patrícia Lukáčová
Farmakologické prípravky, či už voľnopredajné alebo viazané na predpis, by však mali slúžiť naozaj len ako akási núdzová záchrana v prípade, že si to situácia naozaj vyžaduje, a rozhodne sa neodporúča užívať ich dlhšie ako niekoľko týždňov.
Ako sa prirodzene vyhnúť poruchám spánku?
Správna spánková hygiena, úprava denného režimu a odstránenie stresových faktorov. Všetko to vyzerá na prvý pohľad dokonale, ale čo si má bežný smrteľník pod tým všetkým predstaviť? V prvom rade by ste nemali 4 až 6 hodín pred spánkom konzumovať nápoje s povzbudzujúcimi účinkami (ako napríklad káva, energetické nápoje či čierny a zelený čaj), mali by ste sa vyhnúť ťažkým a mastným jedlám, nikotínu či alkoholu (ten síce na prvý pohľad človeku zaspať “pomôže”, no narúša jeho celkovú kvalitu).
Zdroj: Patrícia Lukáčová
Ďalším dôležitým krokom je čistá a uprataná spálňa, ktorú pred spánkom vyvetráte. Do ríše snov vám môže pomôcť aj voňavá a pohodlná posteľná bielizeň, či kvalitný matrac alebo pevné postele z masívu. Odstrániť by ste zo svojho okolia mali aj všetky rušivé elementy. Na mysli však teraz nemáme zrovna chrápajúceho manžela, ale skôr televíziu, počítač a mobilný telefón.
Tip: Počas dňa sa skúste viac hýbať, čím telo fyzicky unavíte. Večer tak nebudete mať problém s prebytkom energie a zaspávanie viac problém nebude!