Vonku je jar. Aj keď možno viac pripomína leto. Každopádne, je to čas, kedy sa obyčajne upratuje, vyhadzuje a celkovo reorganizuje domácnosť či záhrada. Niekto to robí vo väčšom štýle. Iný len tak, aby bolo.

Upratovanie sa však môže týkať aj nás samotných – našej duše. S ňou často súvisí, aký spôsob života vedieme. A v neposlednom rade aj to, čo vlastníme, kupujeme a za čím sa naháňame. Obyčajne v domnení, že budeme šťastnejší.

Derek Bok – ekonóm, bývalý dekan na Harvardskej univerzite a autor knihy The Politics of  Happiness – hovorí, že s nárastom množstva peňazí rastú aj naše túžby či sny. Ľudia ihneď začnú myslieť na množstvo dodatočných (často zbytočných) vecí, ktoré si musia zakúpiť, dopriať. Hoci sa bez nich pred tým zaobišli.

Dodáva, že napriek ekonomickému rastu a väčšiemu bohatstvu než v minulosti, ľudia nie sú o nič šťastnejší.

Skúste sa teraz na chvíľku zamyslieť. Naozaj toho toľko potrebujeme? Kedysi mali ľudia jeden kroj, dve košele, na stole chlieb a soľ a boli minimálne tak šťastní ako my teraz. Ak nie šťastnejší. Kde sa stala chyba?

V súčasnosti žijeme rýchlu (konzumnú) dobu, kedy nie je núdza po rôznych tovaroch a službách. Ak máte peniaze, môžete si kúpiť takmer čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Najlepšie z pohodlia domova a ešte aj v pyžame.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa popasovať s konzumom každodennosti, vytriediť si domácnosť a napokon aj dušu, je vsadiť na minimalizmus. Každý z vás sa môže stať minimalistom. A nie je to vôbec ťažké.

Minimalizmus pomáha k oslobodeniu sa od závislosti na hmotných veciach. Ide o nástroj, ktorý vás zbaví životného prebytku v prospech zamerania sa na to, čo je naozaj dôležité. A snáď tak nájdete šťastie, naplnenie a vytúženú slobodu.

Princípom je, že minimalisti nehľadajú naplnenie alebo šťastie vo veciach, ale prostredníctvom samotného života. Títo ľudia si dokázali určiť, čo je v ich živote podstatné a podľa toho buď vlastnia, alebo nevlastnia konkrétne veci.

Tým, že opustíte od prebytku vo vašich životoch, vytvoríte si čas a priestor na rozmýšľanie. Navyše sa zbavíte neustáleho strachu zo straty (vecí, majetku).

Ak ste sa rozhodli niečo zo svojho života vyhodiť, zbaviť sa zbytočností, oslobodiť sa alebo  ujasniť si hodnoty, môže vám v tom pomôcť návšteva webovej stránky veksluj.sk. Už ďalej nemusíte hľadať spôsob, ako predať, darovať to, čo máte doma naviac.

Z pohodlia domova  vybavíte všetko. Dokonca nemusíte organizovať ani žiadny garážový výpredaj a predávať veci pod cenu. Cez portál veksluj.sk sa dokážete rýchlo zbaviť nepotrebných vecí a naviac si môžete zadovážiť to, čo v skutočnosti potrebujete. Obrovskou výhodou je, že nemusíte v celom procese nákupu použiť peniaze. To uľahčuje a zrýchľuje samotný predajný proces. Je to tiež mimoriadne oslobodzujúce a spĺňajúce účel minimalizmu.

Miesto peňazí sa tovar zhodnocuje bodmi, ktoré sa postupne zbierajú. Len počiatočnou registráciou získate 10 bodov a každým ďalším inzerátom 1 bod. Ak sa vám podarí niečo predať, získate opäť ďalšie body. Týmto spôsobom sa môžete zbaviť viacerých nepotrebných vecí. A ak nájdete niečo, čo potrebujete, tak si to za získané body kúpite.

Peniaze tak môžete radšej utratiť na niečo, čo sa týmto spôsobom zadovážiť nedá.

Viac o tomto jedinečnom spôsobe výmeny tovaru si môžete prečítať v tomto článku.

Konečne je tu jednoduchý spôsob, ako si vytvoriť poriadok doma aj v duši. Bola by škoda to nevyužiť. Tak navštívte veksluj.sk a spravte si viac miesta ešte dnes.