Začiatok teplých dní naznačuje, že aj naša rodinka, teraz už rozrasená o ďalšieho člena, sa začína vydávať na nové dobrodružstvá po Slovensku. Zatiaľ sa musíme prispôsobovať nášmu drobčekovi, takže naše trasy sú menej obtiažne. Na začiatok sme sa vybrali na výlet do Zuberca. Múzeum oravskej dediny sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí priamo pod Západnými Tatrami v objatí Roháčov.

V múzeu sú sústredené zaujímavé objekty z Oravy, ktoré reprezentujú charakteristické i vzájomne odlišné tipy stavieb ľudovej architektúry tohto regiónu. Dominantou múzea je drevený kostol zo Zábreže z 15. storočia. Areálom preteká horský potok Studená, z ktorého je napojený vodný náhon na mlyn a valchu. Počas letnej sezóny ožíva múzeum hospodárskymi zvieratami. Počas našej návštevy nás areálom sprevádzala jedna strakatá kozička a videli sme dve krásne husy.
Ako sa tam dostanete: Z diaľnice D1 zídete v Liptovskom Mikuláši a dáte sa smerom na Liptovský Trnovec. Pokračujete ďalej cez horské serpentíny až dôjdete do Zuberca. Tam vás nasmerujú smerové tabule až k múzeu.

Otváracie hodiny:
október-máj Ut-Ne 8.00 – 15.30
jún Po-Ne 8.00 – 17.00
júl-august Po-Ne 8.00 – 18.00
september Po-Ne 8.00 – 17.00
– vstup individuálne s textovým sprievodcom
– vstup s lektorom pre organizované skupiny
– špeciálne vstupy pre objednané skupiny

Foto: www.muzeum.sk a vlastný archív