Naša dcéra dospela do veku, keď chcela osláviť svoje meniny s kamarátkami a tak som jej doma pripravila detskú párty s výzdobou a detským menu. Veľmi rada mi pritom asistovala a aj keď sme to všetko chystali na rýchlo, myslím, že sme prekvapili návštevníčky zaujímavými nápadmi.

Závesná reťaz

Toto je tá najjednoduchšia výzdoba, ktorú každý určite pozná. Hotové to budete mať raz-dva a pribúdať bude jedna radosť. Zhotovíte ju veľmi jednoducho. Nastrihajte si 15 cm dlhé a asi 1 cm široké prúžky z rôznofarebného papiera. Na prvý prúžok naneste trochu lepidla, potom ním prevlečte druhý prúžok a aj ten prelepte. Takto pridávajte ďalší a ďalší prúžok, vždy inej farby až do požadovanej dĺžky reťaze. Môžete ich rozvešať po záclonách, lampe, po stoličkách…
Vlajočky na jednohubky

Chystali sme si jednohubky z banánov a piškót a aby sme osviežili obyčajné špáradlá, spravili sme z nich vlajočky. Najprv sme si nastrihali z farebných papierov štvorčeky rozmerov 3×3 cm. Každý sme natreli lepidlom a preložili na polovicu tak, aby sme dostali trojuholníček. Predtým, ako sme poriadne pritlačili konce k sebe, sme dovnútra vložili špáradlo, ale len asi 1cm z jeho dĺžky.
Banánovo-piškótové jednohubky

Deti potešíte tými najjednoduchšími receptami, nevedia ešte oceniť to, že strávite 2 hodiny nad vymýšľaním nejakého pokrmu. Majú radi malé sústa, ktoré dajú na jeden raz do úst. A tak sme spravili banánovo-piškótové pochúťky. Nakrájala som na kolieska banán. Potom ich dcéra spájala s dvoma piškótami a prepichla to celé našimi vlajočkami. Potom som vo vodnom kúpeli rozpustila horkú čokoládu a dcéra jednohubky v čokoláde máčala. Nakoniec na každý banánik naaranžovala ozdobné cukrové kvietočky.
Lentilkové košíčky

Ako milú dekoráciu stola sme spravili lentilkové košíčky. Ktoré dieťa chce, môže si len tak zobnúť. Kúpila som na to 3 krabičky lentiliek a farebné mini košíčky na šuhajdy. Do každého košíčka sme dali asi 5 lentiliek a dekorácia bola hotová.
Strapatý chochol do šľahačkových pohárov

V reštauráciách vám niekedy naservírujú šľahačkové poháre s lesklými metličkami v pohároch. My sme si spravili doma z hodvábneho papiera niečo podobné. Ako sme to dokázali? Z dvoch farieb hodvábneho papiera sme si vystrihli obdĺžniky rozmerov 12 x 15cm. Prehneme dlhšou stranou cez seba, ale neprehýňame. Prelepíme lepidlom, aby sa nám neotváral.
Zhotovíme zárezy šírky 0,5 cm, necháme asi 1cm od prelepenej časti neprestrihnuté. Rovnako si pripravíme chochol aj z druhej farby. Tiež ich nenastrihnutou časťou zlepíme dokopy. Navinieme na silnejšiu špajdlu a zafixujeme lepidlom.
Zmrzlinové poháre

Keďže je leto a vonku je horúco, pripravili sme kamarátom zmrzlinové poháre. Na spodok pohára som dala zavárané mandarínky a jahody, pridala som zmrzlinovú tortu (čokoládovú a jahodovú), nastriekala som na vrch šľahačku v spreji a ozdobila som to drobnými guličkovými cukríkmi. Ako čerešnička na torte boli naše farebné chocholčeky.
Jednoduchý riad

Deti si nepotrpia na luxus, preto si nerobte starosti s tým, aby ste servírovali jedlo na drahých misách, alebo podávali pitie v krišťáľových pohároch. Nečakajte od nich, že to ocenia! Aby ste aj sebe ušetrili nervy a nestriehli na každom kroku, aby vám dieťa nejaký tanier alebo pohár nerozbilo, servírujte deťom jedlo a pitie v plastových alebo papierových jednorázových tanieroch a pohároch. Rôzne farby a vzory dokonca pomôžu deťom rozoznať medzi tým množstvom, ktorý pohár je ich. My sme servírovali na obyčajných bielych tanieroch, ale poháre sme ozdobili krepovým papierom, ktorý sme v tenkých pásoch priviazali na poháre a uviazali na mašličku. Každé dieťa dostalo inú farbu, aby si rozoznalo ten svoj pohár.
Očká pre deti

Ako som už vyššie spomenula, deti majú radi jedlá do ruky, také akurát pod jeden zub. A tak sme spravili očká z rožkov, ale by to deťom chutilo aj na oko, trošku sme sa s nimi pohrali. Najprv sme si nakrájali rožky na kolieska. Každý som natrela maslom. Potom sme pomocou ozdobných vykrajovátok vykrojili zo šunky aj z tvrdého syra kolieska. (Na syr som použila o číslo menšie vykrajovátko). Na natreté koliesko masla sme dali najprv šunku, potom syr, na to sme dali kúsoček kápie a dozdobili sme to konzervovanou kukuricou.

Ďalšie tipy na detskú oslavu
Fantázii sa medze nekladú a tak samozrejme môžete pripraviť aj niečo úplne iné pre svoje deti. Ja vám dám ešte pár tipov, ako ozvláštniť detskú oslavu a tiež na čo treba dávať pozor.

  • Deťom môžete zhotoviť párty čiapočky. Skrúťte farebný papier do kornútka, prilepte, aby sa nerozchádzal, priviažte naň klobúkovú gumu a môžete doplniť mená detí, alebo rôzne pokresliť.
  • Deťom pripravte menovky a tie môžete pripevniť na slamky, z ktorých budú piť. Každé dieťa si bude poznať ten svoj pohár so slamkou.
  • Rozvešajte po dome veľa balónov. Okrem toho, že budú veselým dekoračným materiálom, môžu poslúžiť aj na hru.
  • Rôzne druhy ovocia – ananás, jahodu, hrozno, banán, kivi, melón – dôkladne umyte, ktoré treba, nakrájajte na menšie kúsky. Tie potom napichnite na špajľe a namáčajte do tekutej čokolády. Kúsky ovocia v čokoláde môžete ešte posypať kokosovou múčkou, mletými orieškami alebo farebnou cukrárskou „ryžou“. Nechajte dobre stuhnúť.
  • Deťom sa bude rátať, ak budú môcť osláviť svoj sviatok šampanským – samozrejme detským!
  • V každom prípade sa vyhnite otvorenému ohňu, či už sú to vonné sviečky, prskavky, alebo kahančeky!
  • Veľký pozor dávajte aj na konzumáciu tvrdých orieškov, cukríkov, aby pri hre deťom nezabehli a nemuseli ste podávať prvú pomoc pri dusení!