a-vyzdobaA máme ju úspešne za sebou!
Tento týždeň sa vyznačoval predovšetkým záverečnými prípravami na deň “D”. Po večeroch som usilovne tvorila dekoráciu a dávala dokopy narodeninový program pre malých pirátov.

a-musle

Dievčatám som makrame-metódou plietla na pamiatku náhrdelník z mušlí.
a-ostrov

Z papierových tanierov som vytvorila nasledujúcu výzdobu – namaľovala som ich na modro, do stredu vtlačila ostrov z plastelíny, do nej zapichla palmu, vytvorenú zo zostrihnutej slamky na pitie a nastrihaného a zrolovaného zeleného papiera, priložila mušľu a loďku zo škrupiny vlašského orecha. Pirátska zástava v nej je tiež zapichnutá do plastelíny.
Aj na stole bolo niekoľko takýchto lodiek. A pirátskych kameňov a lebiek, ktoré nám zostali ešte z halloweenského kostýmu.
Ďalšie taniere som nafarbila na modro a poukladala na ne mušle, ktoré sme usilovne zbierali na našej decembrovej dovolenke.
a-siet

Po večeroch som plietla i rybársku sieť- tentokrát o čosi väčšiu, než na fľašky a opäť som do nej zaplietla mušle.
a-stol

Okrem toho sme dostali zapožičanú veľkú pirátsku zástavu aj od detskej farmy, kde sa oslava konala a nafúkali sme i niekoľko pirátskych balónov.
a-kolac1

Večer pred oslavou som trochu experimentovala s narodeninovým koláčom, lepšie povedané s jeho výzdobou. More z bielej čokolády sa nevydarilo celkom podľa mojich predstáv, pretože akonáhle som do roztopenej čokolády pridala modré potravinárske farbivo, hneď stuhla. Nikdy som nič podobné predtým s bielou čokoládou neskúšala, a tak som potom na koláč nanášala skôr vlny, než kľudné more. Ostrov som vysypala z krokantu. Palmu robila postupom rovnakým ako na deko-tanier. Loďku som spravila z čokoládového mikáda a zapichla zástavku. Dookola “do vody” som napichala sviečky v tvare žralokov.
a-lodka-kolac

Pohľad na loďku z čokoládového mikáda – a pod “rozbúreným morom” je lekvár – s tými žmolkami čokolády sa nedal dokonale zakryť. Viem, že na Slovensku používajú maminky poťahovanie marcipánom, ale po minuloročnej skúsenosti, keď deti odmietli koláč práve vďaka marcipánu, som preventívne zmenila taktiku.
1a-lodka

A ešte jeden pokus o loďku.
a-lod

Z bezpečnostných dôvodov sme na oslave nemohli použiť na hry veľkú pirátsku loď, ako sme pôvodne plánovali. Tohtoročné počasie nám to nedovolilo. Na lodi bolo všetko nebezpečne primrznuté, či zľadovatelé. Syn bol síce spočiatku sklamaný, ale ďalší priebeh programu odsunul jeho sklamanie do zabudnutia. Tento rok som sa takisto po minuloročnej skúsenosti rozhodla zmeniť taktiku v plánovaní programu na von a dnu.
a-rutschen

Začiatok oslavy sme stanovili na 13:30 a program začal hneď vonku. Mali sme šťastie na dobré počasie a veľa snehu. Priamo za farmou je menší kopec, kde sa deti vybláznili sánkovaním. Podľa vzoru kamčatských pirátov :o)
a-feier2

A s radosťou si zasúťažili, kto bude po zapískaní rozhodcu prvý z kopca dole.
a-feier3

V areáli detskej farmy sme pokračovali hľadaním pirátskeho pokladu. Ešte pred začatím oslavy som rozmiestnila niekoľko červených šípok. Výhodou areálu je, že  jeho priestor je predelený záhradou, pirátskou loďou, niekoľkými drevenicami a stajňami pre zvieratá, takže deti nevidia celú plochu a šípky sa tak dali dobre, či vhodne rozmiestniť.
A bystré pirátske oči už museli iba pozorne hľadať. A čo vy, nájdete šípku na fotke?
Po úspešnom ukončení hry našli deti v krabici poklad- zlaté čokoládové toliare.
a-feier5

Chlapci ešte zostali vonku súperiť v preťahovaní lanom, dievčatá sa rozhodli ísť so mnou dovnútra. Kým ja som pripravovala párky a detský punč, oni maľovali. A zanedlho sa pridali i chlapci. Po jedle nasledovalo prezeranie narodeninových darčekov. Tento bod programu si určujú deti sami a pravidelne na každej narodeninovej oslave.
a-jungs

Pri tejto obľúbenej hre je cieľom bez pomoci rúk a čo najrýchlejšie zjesť penové koláče. Mala som pripravené i čítanie pirátskych príbehov a viazanie jednoduchých námorníckych uzlov, ale už nám nezvýšil čas.
a-schiessen

Vrámci oslavy sa deti na chvíľu rozhodli, zabaviť sa hrou s balónmi. Nasledoval hlavolam “hľadanie tieňov”, ktorý som pripravila z jedného pirátskeho časopisu a nakoniec sme mali strieľanie z pirátskeho dela na terč. Tento bol tiež súčasťou spomínaného časopisu a zabezpečil deťom super veselé ukončenie narodeninového programu.
a-delo

a-tiene