Ups, opäť je celá kuchyňa zahalená dymom. Komu by sa nestalo, že by pozabudol vybrať chlebík z hriankovača alebo nechal rezne na panvici dlhšie, ako bolo potrebné? To nič, poradíme vám, ako sa zbaviť nežiaducej arómy po spálenom jedle.

Foto: Pixabay

Odstráňte zdroj zápachu

Keď vám už raz jedlo zhorí, zachraňovať je ho vo väčšine prípadov márne. Namiesto zúfalého zoškrabávania spálených častí z povrchu ho radšej vyhoďte. Ideálnym miestom, kde by mal pripálený pokrm skončiť, je kompost, aby sa mohol prirodzene rozkladať a ešte poslúžiť. Ak nemáte takéto možnosti, spálené jedlo umiestnite do nádob určených na kuchynský odpad.


Zbavte sa pripálenín z hrncov

Pripálené jedlá na hrncoch a panviciach dokážu narobiť vrásky nejednej gazdinke. Keď sa však stane nehoda, treba ju neodkladne riešiť a nádobám dopriať wellness. Nielenže sa rýchlejšie zbavíte zápachu, ale pri troche šťastia zabránite tomu, aby sa pripálenina usadila na vašich riadoch navždy. Napustite hrniec či panvicu horúcou vodou, pridajte kvapku odmastňovacieho prostriedku a nechajte pôsobiť, aby sa pripálená špina uvoľnila.

Foto: Homemadesimple

Vyvetrajte

Poriadne pootvárajte okná v zadymenej miestnosti a nechajte vzduch robiť svoju prácu. Znie to jednoducho, však? Aby ste zabránili cirkulácii zápachu, okná v ostatných izbách na čas zatvorte. Službu vám urobia aj ventilátory, pomocou ktorých môžete vzduch zamorený spáleninou vyfúkať preč.

Pomôžte si jedlou sódou

Koberce, záclony, závesy či čalúnenie zaiste krásne dolaďujú zariadenie vašej domácnosti, zároveň však sú to všetko doplnky, ktoré milujú nasávať rôzne pachy. V prípade, že sa tak udeje, zápach sa v nich drží aj niekoľko dní. Pomôcť vám môže obyčajná sóda bikarbóna, ktorá výborne pohlcuje pachy. Nasypte ju na čalúnený gauč či koberec a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno už len povysávajte.

Prevoňajte váš domov

Je veľa spôsobov, ako vniesť príjemné vône do domácnosti. Na absorbovanie pachov je vhodná už spomenutá sóda bikarbóna, ale môžete použiť aj najrôznejšie osviežovače vzduchu. Výrazné sú napríklad vône s esenciou jazmínu,citrusov či vanilky. Prevoňať váš domov môžete ale aj napečením ďalšej várky koláčikov. Tentoraz však dajte pozor na čas :)

Zdroj: How To Get Rid Of Burnt Smells Fast (homemadesimple.com)